Д-р Александър Симидчиев е пулмолог, началник на Отделението по функционална диагностика в МВР-болница в София. Освен това е медицински директор на Центъра за дистанционно обучение в Пловдивския медицински университет и е председател на Сдружение “Въздух и здраве”.

Като един от експертите в състава на Медицинския експертен съвет към Министерския съвет, д-р Симидчиев участва в изработването на ръководство за диагностика и лечение на COVID-19. В него са изложени и принципите при вземане на мерки за ограничаване на заразата. Ето какво обясни специалистът специално за читателите на в. “Доктор”. 

- Д-р Симидчиев, след толкова много световен опит какво се знае сега за вируса COVID-19?

- И преди знаехме, че става въпрос за капкова респираторна вирусна инфекция с висока контагиозност (заразност). Някои неща не знаехме, но те вече започват да ни се изясняват. Едно от тях е така нареченото репродуктивно число - колко хора може да зарази един човек с COVID-19.

Първоначално се смяташе, че може да зарази средно 2,5 души. В момента репродуктивното число в България се изчислява на 1,25 - тоест заразността на коронавируса е по-ниска. Вирусът се разпространява по-малко не защото се е променил, а тъй като хората измениха поведението си. 

Цялото интервю, четете в zdrave.to