Доц. д-р Петя Димова е завършила медицина през 1991 г. Притежава специалност “Неврология” от 1997 г. , а от 2005 г. профилна специалност “Детска неврология“. Специализирала е във Фрайбург, Германия; Виена, Австрия; Венеция, Италия.

От 2006 г. заедно с проф. д-р Красимир Минкин прави екип за лечение на най-тежките форми на епилепсия - така наречената фармакорезистентна епилепсия. Като признание за техните усилия от началото на 2014 г. Центърът за епилептична хирургия в болница “Св. Иван Рилски” е включен с още 11 референтни центъра в Европа в тригодишен проект Е-PILEPSY за хирургично лечение на тежки епилепсии.

Много родители преживяват силна уплаха, когато при инфекция детето им получи температурен гърч. За съжаление, това не се случва никак рядко.  Важно е да се запази самообладание и да се действа разумно и съзнателно, а не да се изпада в паника, защото правилното поведение на родителя трябва да е подчинено на здравия разум и да се подходи адекватно.

За фебрилните гърчове при децата разговаряме с доц. д-р Петя Димова, детски невролог в Клиниката по неврохирургия към болница “Св. Иван Рилски” в София. 

- Доц. Димова, какво представлява фебрилният гърч?

- Фебрилните гърчове са най-честото неврологично нарушение в детската възраст, засягащо до 5% от децата в “западния свят”, което има пик на изява във възрастта 12 до 18 месеца. Малко по-често се наблюдава при момчета, както и през зимните месеци. По същество фебрилният гърч е епилептичен пристъп, но не означава епилепсия.

Цялото интервю с д-р Димова, четете в zdrave.to