Д-р Симидчиев посочи какъв е рискът ваксинираните да се разболеят с К-19

Всяко едно от решенията, които взимаме, ще покаже до средата на месеца дали има ефект или не

"Всяко едно от решенията, които взимаме, ще покаже до средата на месеца дали има ефект или не", каза за "Денят ON AIR" пулмологът д-р Александър Симидчиев и допълни:

"Освен, че имаме класическите тестове, вече имаме и бързи, които човек може да си направи вкъщи без да е вкаран в системата. Ако нямаме данни, взимаме глобални решения, а училищата са различни и не може да ги слагаме под общ знаменател".

Той отбеляза, че когато са ниски цифрите на заразените, се дава глътка въздух за болниците. 

"За първи път в новата ни история се налага въвеждане на такава масова ваксинация", заяви още д-р Симидчиев.

Според него е важно да не отслабва вниманието към класическите мерки, за да потискаме разпространението на вируса.

"Винаги има остатъчен риск и при тези, които са ваксинирани да се разболеят. Вероятно е с началото на ваксинацията да потиснем вируса. Около половин ден след като ми поставиха ваксина имаше лека болка в рамото, но след това нищо друго. Около 70% от хората след ваксинация вдигат температура, което е обичайно", допълни пулмологът.

"Вярвам на науката. Имаме данни от доклади за това какво се получава при поставяне на две дози от ваксина срещу Ковид през 3 седмици. Въпрос на индивидуално решение е какво ще решат хората - дали да са по-малко защитени и да има за повече хора, или обратното. Антителата не са единственото, което защитава тялото", заяви той. 

Пулмологът посочи, че след като имаме масова ваксинация в няколко държави, няма наблюдавани сериозни странични ефекти.

"Руската ваксина Спутник V е пропуснала обхвата и разнообразието на хора, които трябва да бъдат изследвани. Онова, което наричаме пандемия, е това, което имаме като поведение и общност. Това не е само за България, а за целия свят", заяви още д-р Симидчиев.