При репродуктивните двойки също няма място за притеснение.
"Няма причина или индикация да не се направи ваксина. Това няма да се наруши тяхната репродуктивност и не действа на хормоните", каза още доц. Андреева в ефира на Bulgaria ON AIR.
При бременните жени, в повечето случаи, болестта преминава леко. "В първия триместър е най-малък процентът. Най-висок е в последните месеци. Нямам обяснения защо е така", каза специалистът.
И допълни, че в повечето случаи бременните жени се лекуват вкъщи. Когато се получат усложнения с инфекция в белия дроб - трябва да бъдат хоспитализирани.
Наблюдават се случаи и на новородени бебета с антитела. Според статистиката те са под 4%."Като цяло има новородени, при които има преминали антитела, но не може да се каже дали са по време на бременността или преди това. В повечето случаи това не им се отразява", допълни доц. Андреева.
Пандемията не е отказала родителите да правят инвитро процедури.
"Няма отлив заради пандемията. Има достатъчно пациенти, които стартират процедура без да притесняват. Тук като има пациенти, които са в напреднала възраст и нямат време да чакат, тези жени се нуждаят от лечение", категорична е доц. Андреева.
Запазва се тенденцията българката да ражда все по-късно. Средната възраст е над 35 години, има и много пациенти, които раждат след 40 години за първи път.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.