Епидемиолози огласиха откъде ще тръгне новият вариант на К-19

Експертите се страхуват, че Австралия може бързо да бъде засегната от същия проблем

Може ли Папуа Нова Гвинея да е следваща държава след Южна Африка, в която да бъде открит нов вариант на коронавируса? При всички случаи именно от това се страхуват епидемиолозите, заради силната епидемична вълна, която в момента удря държавата, и заради ниския процент на ваксинация на населението ѝ. 

Освен това, поради географското положение на Папуа Нова Гвинея, която е разположена само на четири километра от съседната ѝ Австралия, експертите се страхуват, че Австралия може бързо да бъде засегната от същия проблем. 

"Боя се, че Папуа Нова Гвинея ще бъде следващото място, където ще се появи нов вариант", предвижда пред "Гардиън" Адриан Пруз - директор на международните хуманитарни програми на Австралийския Червен кръст. 

Стефани Вашер, епидемиолог в института "Бърнет", припомня пред "Гардиън", че по-малко от 4% от населението на острова е ваксинирано: Вирусът има повече шансове да се размножава и да мутира сред население, в което процентът на ваксинационно покритие е нисък.

Епидемиоложката държи да предупреди австрийското правителство за ситуацията в опустошената от пандемията Папуа Нова Гвинея, пише френското издание Le Figaro.

"Съществуват многобройни възможности вирусът да се размножава и да мутира с толкова нисък процент ваксинация. Държавите са отговорни за това да мислят в световен мащаб, тъй като пандемията разкри до каква степен сме взаимосвързани", заяви Вашер.

Държавата, която заема западната половина от остров Нова Гвинея, с население близо 9 милиона, отчете официално 573 починали и 35 000 засечени случая на коронавирус. Данни, които обаче са оспорени от седемстотинте болници и клиники в държавата, които показват, че 2,6 милиона души, т.е една четвърт от населението, са имали симптоми, подобни на тези на Ковид-19, между март и септември 2021г. 

Още по-притеснителното е, че ваксинационното покритие на държавата е едно от най-ниските в света, тъй като до 13 декември само 3% от населението са получили една доза ваксина, а 2,2% са напълно ваксинирани.

 Проучване на австралийския институт "Лоуи", появило се на 21 ноември, предвижда, че само 35% от населението ще бъде ваксинирано до август 2026 г. Това подхранва силните притеснения на експертите относно появата на нови варианти на вируса.