Ново изследване показа колко ефективна е ваксината на "Пфайзер"
Резултатите от него сочат, че 99 на сто от ваксинираните с първа доза развиват силен имунен отговор
Една доза от ваксината срещу COVID-19 на "Пфайзер" предизвиква имунен отговор, подобен на този след преболедуване и може да предпазва от вариантите на новия коронавирус хората, които вече са били заразени, установи британско изследване, цитирано от Ройтерс.
През декември Великобритания реши да удължи интервала между двете дози от ваксината до 12 седмици, като властите обявиха, че са убедени в анализа си, че първоначалните дози от ваксините на "Пфайзер" и "АстраЗенека" генерират защита срещу вируса, допълва БТА.
Изследването, ръководено от университет в Шефилд и в Оксфорд с подкрепата на британския консорциум "Имунология на коронавируса", бе огласено преди официално публикуване днес.
Резултатите от него сочат, че 99 на сто от ваксинираните с първа доза развиват силен имунен отговор. Те потвърждават данните от проучването САЙРЪН въз основа на резултатите от ваксинационната програма на Великобритания, които установиха, че една доза от която и да е от двете споменати ваксини намалява тежестта на инфекцията.
"Всъщност САЙРЪН показва много висока ефективност на ваксините срещу хоспитализация след една доза, като повечето хора преди не са боледували от инфекцията. Така че сега се опитваме да разберем какви за механизмите, водещи до това", каза пред журналисти Сузана Данахи от медицинския факултет на университета в Оксфорд.
Изследователите са анализирали кръвни проби от 237 души и са установили, че реакциите на антителата и Т-клетките при тези, които не са прекарали Ковид-19, наподобяват на генерираните след преболедуване.
Тези, които са били заразени преди, са създали по-силен и по-широк имунен отговор, като реакцията на Т-клетките е около шест пъти по-висока в сравнение с непреболедувалите.
Според Тушан де Силва от университета в Шефилд укрепването на вече съществуващите антитела може да осигури защита срещу вариантите на коронавируса, включително и срещу южноафриканския, за който се знае, че намалява ефикасността на съществуващите ваксини.
Също така Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) разреши днес съхранението на ваксината срещу коронавируса на "Пфайзер" при по-високи температури от тези, които досега бяха разрешени. Това ще улесни нейната дистрибуция, предаде Франс прес.
В съобщение ЕАЛ казва, че е дала положително мнение за разрешаването на транспортирането и съхранението на флакони с ваксината при температури между минус 25 и минус 15 градуса по Целзий (тоест при температури на стандартни фармацевтични фризери) само за период от две седмици.
Става дума за алтернатива на дългосрочното съхранение на флаконите при температура между минус 90 и минус 60 градуса по Целзий в специални фризери, казва агенцията. Това би трябвало да улесни бързата дистрибуция на ваксината в ЕС, като намали нуждата от специална хладилна апаратура за съхранение при много ниска температура по цялата верига на доставката, обяснява ЕАЛ.
Подобно решение взе неотдавна и Американската агенция за лекарствата.
Днес ЕАЛ одобри и две предприятия за производството на ваксини срещу коронавируса, предадоха световните агенции. Това са завода на подизпълнителя на "АстраЗенека" - Халикс в Нидерландия и предприятието в Марбург на "Пфайзер/Бионтех". Очаква се това да увеличи доставките на ваксини за ЕС.
Първите доставки на дози от завода на Халикс за ЕС могат да се очакват до края на месеца, а първите от Марбург в началото на април. Заводът на Халикс не е нов, докато този в Марбург е нов производствен обект.