Сензационно! Българин от Питсбърг напът да открие как се ликвидира COVID-19
Учените са успели за рекордно кратко време от 6 дни да изолират антитяло, което може да блокира коронавируса
Български учен от Питсбърг е начело на екип, направил обещаваща разработка за борба с коронавируса. Димитър Димитров е ръководител на група от специалисти, които са в напреднал етап от намирането на терапия с антитела за лечение на Covid-19, пише bg-voice.com.
Учените са успели за рекордно кратко време от 6 дни да изолират антитяло, което може да блокира Covid-19.
Димитър Димитров е завършил Софийския университет с дисертация по химия, след което защитава докторска дисертация по биология в БАН, където е бил старши научен сътрудник. От 1990-а работи като старши изследовател в Националните институти по здравеопазване в САЩ.
През 2017-а основава Център по терапевтични антитела в Университета в Питсбърг, чийто директор е в момента и където работи като професор по медицина.
Заедно с друг професор, Джон Мелорс, българинът основава и компания за разработване на антитела срещу вируси и рак.
Публикувал е повече от 400 научни статии цитирани повече от 26 000 пъти, притежава и повече от 100 патента. Антитела, разработени от неговата група, се използват срещу някои форми на левкемия, както и за профилактика срещу Хендра.
Сега Димитров смята, че терапиите с антитела за борба с коронавируса имат много голям потенциал.
„Те могат да бъдат ефективни както за предпазване от вируса, така и за третиране на вече заболели хора“, каза той пред Economy.bg. Българският учен обясни, че тези антитела се създават в лабораторни условия. Това става, като гените на милиарди антитела се изолират от хора и се свързват с бактериофаги (вируси по бактерии).
„След това с едно пресяване на тези, които се свързват с вируса, се изолират най-здраво свързващите се. Те се изследват как неутрализират вируса и ако са добри и не предизвикват нежелани ефекти в животни, се одобряват за клинични изследвания с хора“, разказа българинът.
Той обясни и че антителата могат да действат по различни механизми, но един от най-ефективните е да блокират свързването на вируса с неговия рецептор.
„Антителата създават пасивен имунитет, така че той е временен – няколко месеца, от един до четири, в зависимост от антитялото. За този период е необходима една инжекция, съдържаща около 1 грам антитяло“, разкри още проф. Димитров. Според него терапията ще е ефективна и при мутация на Covid-19. При всички положения вероятността за успех се увеличава, ако се използват две или повече антитела едновременно.
Българинът отказва да даде подробности за това до какъв момент е стигнала разработката на екипа му, но е категоричен, че тя е в доста напреднал етап. Той не се наема да предскаже и кога очаква терапията да получи одобрение, защото за да стане това, трябва да завършат клиничните опити, а те не са започнали за нито едно от антителата.
На този етап не може да се прогнозира и каква ще е цената на евентуалното одобрено като лекарство антитяло. „Не мога да предскажа, защото е много сложно, но във всички случаи вероятно ще струва доста по-скъпо от хапчета направени от малки органични молекули, или ваксините“, каза проф. Димитров.
Той е категоричен, че заедно с ваксините, лечението с антитела е най-обещаващото средство срещу коронавируса на този етап. „Предимството в сравнение с ваксините е, че антителата са ефективни и при хора, които не могат да изработят имунитет чрез ваксини“, обясни ученият.
А защо някои хора дори не усещат, че са се заразили с новия коронавирус, а при други той води до фатален край? Отговорът на професора: Добри гени и здравословен начин на живот водят до ефективен имунен отговор, който може да елиминира вируса, преди да е инфектирал много клетки.
Освен това една добра имунна система може да не реагира прекалено много, така че да предизвика странични реакции. Може да има и други причини, например рецепторът да не е експресиран много, но в крайна сметка това е пак въпрос на гени“.
А иначе в Питсбърг, където проф. Димитров живее, ситуацията постепенно се подобрява и вече се обсъжда връщане към нормален живот, но с мерки за безопасност. По улиците могат да се видят хора с маски и хора без маски. Новите случаи намаляват. За себе си българинът казва, че работи по-ефективно вкъщи, защото не губи време за пътуване и паркиране.
А кога прогнозира, че ще се върнем към нормалния живот? „Предполагам, че никой не може точно да отговори на този въпрос, зависи от много фактори.
Безспорно обаче е, че за разлика от някои други болести – например рак, това е временно заболяване – за няколко седмици, и ако се въведе ефективна система за предотвратяване на нови инфекции, включително чрез антитела, то може да бъде ликвидирано. Аз съм оптимист и се надявам наесен да мога да пътувам отново до България и да кажа лично на моята майка: „Честит 90-ти рожден ден!“.