Сезонът на махмурлука: Как влияе алкохолът час по час?

Проучванията показват, че хората са склонни да избират нездравословна храна на следващия ден след употребата на алкохол, вероятно поради ниската кръвна захар и умората

Експертите разкриват точно какво прави алкохолът с тялото ни час по час и как можете да ограничите махмурлука от коледното парти.

Това е сезонът на махмурлука.

Но, разбира се, той не е характерен само за Коледа - според проучване на благотворителната организация за борба с рака MacMillan средностатистическият британец прекарва повече от една година от живота си, лекувайки махмурлук.

Махмурлукът не само ви кара да се чувствате зле физически - изследване на Бристолския университет е установило, че хората, които са пили предната вечер, са се справили по-зле с тестовете по математика и памет на следващия ден, а също така са били по-малко способни да контролират емоциите си.

Д-р Крейг Гън, преподавател по психологически науки, който е ръководител на изследването, казва: „Изглежда, че махмурлукът влияе на повечето аспекти на изпълнителните функции (ключови умения като решаване на проблеми). Това значително въздействие върху хората и обществото като цяло трябва да се разглежда като проблем на общественото здраве", пише БгВойс.

Тук разглеждаме как алкохолът ви влияе още от първата глътка и как да намалите симптомите на махмурлука.

Първите две минути:

Алкохолът се абсорбира през лигавицата, покриваща стомаха и червата, и преминава в кръвния поток.

Около една четвърт от него се абсорбира през стомаха, а останалата част - по-нататък по храносмилателния тракт - обяснява Деби Шоукрос, професор по хепатология и медицински съветник на Британския чернодробен тръст.

Колко бързо ще усвоите алкохола, зависи от фактори като концентрацията му (напитките с по-висока концентрация на алкохол се усвояват по-бързо) или от това дали стомахът ви е празен (храната забавя усвояването).

Пет до десет минути:

Алкохолът много бързо преминава през кръвно-мозъчната бариера - защитната бариера около мозъка - и стимулира освобождаването на химикалите допамин и серотонин, които подобряват настроението.

Това променя баланса на тези ключови химически пратеници (които отговарят за регулирането на настроението и рационалното мислене), като намалява задръжките и води до импулсивно поведение.

След 30 минути:

Една единица алкохол (приблизително една малка чаша вино или пинта бира) се абсорбира напълно от червата и попада в кръвния поток, което е моментът, в който започвате да се чувствате пияни.

След един час:

Организмът третира алкохола като токсин - нещо, което трябва да бъде премахнато - което е задача на черния дроб.

Черният дроб преработва алкохола с „постоянна скорост от 60 минути на единица“, обяснява професор Шоукрос. По-голямата част от алкохола се разгражда от ензим, наречен алкохолдехидрогеназа, и се превръща в ацеталдехид.

Този химикал може да предизвика зачервяване на кожата, гадене и сърцебиене, които често се свързват с пиенето - казва тя.

Други ензими разграждат ацеталдехида до ацетат, който се разгражда до въглероден диоксид и вода и се изхвърля от организма“ - в по-голямата си част с урината (поради което посещенията в тоалетната стават по-чести след едночасово пиене). Известна част от ацетата се отделя и с дъха и потта - казва професор Шоукрос (причината да усетите миризмата на алкохол от някого на следващия ден след тежка вечер).

„Черният дроб не може да ускори този процес на детоксикация, дори и да се сблъска с прекомерното количество алкохол“, допълва тя. „Така че дори след като спрете да пиете, алкохолът може да остане в кръвта ви до шест часа, а в дъха - от 12 до 24 часа.

След два часа:

Ако продължите да пиете, ще започнете да се движите по-бавно, равновесието ви ще се наруши и говорът ще стане неясен, тъй като алкохолът намалява производството на химическия пратеник, наречен GABA, в мозъка.

След четири часа:

Тъй като черният дроб се бори да преработи алкохола, който все още постъпва в организма Ви (което допълнително засяга координацията и мисловните процеси), алкохолът действа като успокоително, така че започвате да се чувствате сънливи или губите съзнание.

Симптомите на махмурлука са резултат от задържащия се алкохол и ацеталдехид в организма ви:

Главоболие: Това е резултат главно от дехидратацията, тъй като уринирате повече. Изпускането на много урина означава, че губите и електролити [като натрий и калий], което засилва главоболието - казва д-р Гън.

Умора:

След обилна консумация на алкохол имунната система освобождава цитокини (същите протеини, които ви карат да се чувствате зле, когато сте настинали), за да противодейства на уврежданията, причинени от ацеталдехида.

Но този имунен отговор може да предизвика и чувство на умора и мускулни болки - казва д-р Гън.

И тъй като черният дроб е зает с разграждането на алкохола, той не произвежда толкова много глюкоза, за да поддържа нормални нива на кръвната захар, което води до умора.

Хранителни желания:

Проучванията показват, че хората са склонни да избират нездравословна храна на следващия ден след употребата на алкохол, вероятно поради ниската кръвна захар и умората.