Светът в търсене на оръжие срещу COVID-19: Колко близо сме до лекарство?
Работи се денонощно на няколко континента, за да се съберат по-бързо солидни доказателства, че някоя от терапиите бори вируса
Колко близо сме до момента, в който ще има надежден лек срещу заразата коронавирус? Този въпрос си задаваме все по-често, а отговорът засега е в ръцете на учените и лекарите.
В момента хиляди пациенти по целия свят участват в стотици клинични изпитвания на лекарства и ваксини в опит да се намери оръжие срещу COVID-19.
Работи се денонощно на няколко континента, за да се съберат по-бързо солидни доказателства, че някоя от терапиите бори вируса.
Затова се изпитват лекарства, които вече са проучвани за други заболявания. За тях вече са събрани данни за безопасността им при хора, което позволява да се прескочат някои от иначе задължителните фази в изпитването.
"Това е единственият шанс. Иначе, ако трябва да се мине през целия път на изпитване - предклиничен и клиничен, не може да се случи толкова бързо", обясни д-р Желязко Арабаджиев, началник на отделението по Медицинска онкология в болница "Токуда".
Така срещу COVID-19 в момента се изпитват различни антивирусни препарати, ревматологични, имунологични. Проверява се и ефекта на хлорокина и ходроксихлорокина, както и на няколко ваксини. "Освен антивирусните препарати и ваксините се работи и в посока изолиране на антитела на базата на пациенти, преболедували заболяването, които антитела да бъдат мултиплицирани и използвани в борбата с COVID-19", поясни Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.
Клиничните изпитвания се провеждат в контролирана среда и дават отговор на въпроса дали ползите от една терапия са повече от вредите и само ако са повече, терапията се пуска за масова употреба.