Забравете за тази храна, последствията от нея са страшни
За целта на проучването са анализирани данните на 140 728 души от UK Biobank
Ново изследване се съсредоточава върху проучването на ефектите от консумацията на пържени храни върху състоянието на депресия и безпокойство, пише "Труд".
Д-р Махеш Гарже: Най-добрата храна за отслабване е пчелният мед
Резултатите показват, че редовното хранене с пържени храни е свързано с по-висок риск от депресия и тревожност при хората. Учените посочват, че са необходими допълнителни проучвания, за да стане ясен механизма, по който се случва това. Изследването е публикувано в PNAS.
Консумацията на пържени храни е широко разпространена по цял свят. Те са част и от т.нар. западна диета. Но се оказва, че присъствието в дневното меню на пържени и преработени храни, сладки продукти и бира е свързано с по-висок риск от депресия и тревожност.
Експериментите показват, че процесът на пържене може да промени състава на храните и да произведе вредни химически вещества. Например, при пърженето на въглехидрати като картофите, се генерира акриламид. Той е свързан със затлъстяването, може да доведе до метаболитен синдром и неврологични разстройства.
Предполага се, че той е в основата на предразполагането към състояние на тревожност и депресия.
За целта на проучването са анализирани данните на 140 728 души от UK Biobank. Те включват информация за консумацията на пържена храна и честотата на тревожност и депресия. Средно периодът на проследяване е 11,3 години.
Според резултатите хората, които са консумирали повече от една порция пържена храна на ден, са показали с 12% по-висок риск от безпокойство и с 7% по-висок риск от депресия, отколкото тези, които не са консумирали. Пържените храни са присъствали в менюто по-често на по-млади мъже, които са били и активни пушачи.
Затова, за да се чувствате добре, желателно е да намалите консумацията на пържени храни. Изследването не ги изключва напълно и посочва като нездравословни, но по-малкото количество обещава да е полезно не само за физическото, но и за психическото ви здраве.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук