Ето как бързо и лесно да преборим пролетната умора със... сок!
На пръв поглед е странно: когато пролетта настъпи, вместо организмът на човек да е “събуден за живот”, хората започват да се чувстват отпаднали и уморени. Това особено се усеща в дните, когато непостоянното пролетно време напомня за отиващата си зима. Най-често срещаното обяснение е недостигът на витамини. Но все повече стават специалистите, които смятат, че недостигът на витамини и въобще витамините не оказват влияние на това състояние на организма. Според тях истинската причина за пролетната умора се крие... във въздуха.
“Тъй като пролетната умора не е болест, то към момента няма лечение за това състояние. Прилагането на някои прийоми може да подпомогне периода на изтощение да протече по-бързо и леко. Хранителните навици като консумация на повече плодове и зеленчуци, вода, добавяне на витамини са от съществено значение. Съществуват и т.нар. адаптогени, например пчелно млечице, женшен и джинджифил, за които се смята, че подпомагат по-лесното преминаване от един сезон в друг.
Продължителното време на открито и осветено могат да подпомогнат процеса, а физическите упражнения, водни процедури и масажи - да стабилизират стойностите на артериалното налягане и общото състояние на организма”, коментира за в. “Доктор” клиничният психолог Дора Георгиева.
- Г-жо Георгиева, защо страдаме от пролетна умора?
- Пролетната умора засяга 50% от хората и е една от най-честите причини за физическото неразположение през този период. Спи ни се, чувстваме се непрестанно уморени, не можем да се концентрираме, раздразнителни и скептични сме. Все едно сме препили предната вечер и не може да се отървем от махмурлука. Имате ли подобни симптоми, то вероятно сте жертва на пролетната умора, която е изключително характерна за периода март-април.
Съществуват различни обяснения за пролетното чувство на умора. Най-общо то се обяснява с вегетативни и психични реакции на тялото към настъпващите промени в околната среда - главно затоплянето на времето и увеличената осветеност, свързани с по-голямата продължителност на деня. Тези външни фактори от своя страна водят до промени в секрецията на някои хормони, адаптиране на имунната система, променен начин на хранене и др.
Цялото интервю с Дора Георгиева и кой сок ще ни избави от неприятното състояние, четете в zdrave.to