НАСТЪПВА СЕЗОНЪТ НА ЧРЕВНИТЕ ИНФЕКЦИИ!
Стомашните вируси могат да ударят дори в очите и сърцето! Възбудители на различните заболявания могат да станат ентеровирусите, обитаващи червата на болен човек или вирусоносител.
Лятото наближава, а с него и рискът от възникването на чревни инфекции. Това е така, защото възбудителите се чувстват най-добре през топлите дни и месеци. Повечето от тях попадат в организма ни през устата, нарушават работата на стомашно-чревния тракт, а оттам и състоянието на целия организъм.
Острите чревни инфекции заемат второ място по разпространеност след грипа и другите остри респираторни заболявания. Според Световната здравна организация, в света ежегодно се регистрират повече от един милиард случая на такива заболявания. Възбудители на чревните инфекции са различните микроорганизми - бактерии, вируси и прости организми.
Видове чревни инфекции
Една от най-разпространените чревни инфекции е дизентерията, която сред народа се нарича “болестта на мръсните ръце”. Източник на заразяване са фекалии. Заразяването може да стане през устата, ако не измиете ръцете си след контакт с болен човек, а също и ако употребявате неизмити плодове и зеленчуци, както и вода, заразени с фекалии. Когато попаднат в организма, възбудителите се размножават и загиват, но отделят отровното вещество ендотоксин. То постъпва в кръвта и отравя целия организъм. Част от микробите попадат в дебелото черво, където възниква възпаление, диария, спазми, повишена температура. При липса на квалифицирана медицинска помощ дизентерията се превръща в хронична инфекция.
Многобройна група бактерии салмонели предизвикват заболяването салмонелоза. Източници основно са домашните животни, птици и гризачи. Но инфекцията може да се предава и от човек-носител на болестта. Основният път на заразяване със салмонелоза е употребата на продукти, които съдържат голямо количество салмонели. Тези бактерии са много упорити и дълго време се съхраняват в месото, колбасите, млечните продукти, водата, яйцата. Те обаче загиват при нагряване и под действието на дезинфектиращи средства. Болестта се проявява различно. Понякога протича безсимптомно, а в някои случаи - много тежко. По-разпространени форми са острият гастрит, острият гастроентерит и гастроетероколит. Заболяването започва с висока температура, обща слабост и главоболие. Може да се стигне до треска, прилошаване, повръщане, болки в областта на пъпа. Най-тежкото проявление обаче е тифоподобна форма на салмонелозата. То се съпровожда с треска и силна интоксикация, понякога дори с нарушено съзнание. Коремният тиф и сходните с него паратифове А и В също се предизвикват от бактерии-салмонели. Отличават се с висока температура, силна слабост, спадане на кръвното налягане, нарушение на съня, специфична диария, бронхит и обрив. Коремният тиф се среща изключително рядко, но все пак има места, където може да се случи. Източник на тифозната инфекция може да стане болен или хроничен бактерионосител. Заразяването става чрез мръсни ръце на болния (ако не ги измие след отиване до тоалетна); чрез вода, хранителни продукти. Преносители на инфекцията могат да бъдат и мухите.
Ако гореизброените болести са известни отдавна, то за иерсиниозата и псевдотуберкулозата се заговори едва в последно време. Бактериите иерсении са широко разпространени в природата, има ги в почвата и водата, отделят се от организма на много видове животни. Основни разносители на възбудителя на иерсиниозата обаче са малките гризачи. У човека инфекцията попада чрез селскостопанските продукти, върху които иерсениите лесно оцеляват в условията на съхраняване. При иерсиниозата възниква треска, повишена температура, главоболие, слабост, прилошаване, повръщане, болки в корема, мускулите и ставите. Те се локализират около пъпа, понякога в дясното подребрие. Заболяването понякога дава рецидиви, а друг път преминава дори в хепатит. Затова болните с тази инфекция се нуждаят от болнично лечение.
В последно време много разпространена е инфекцията ротавирусен гастроентерит. Заболяването понякога протича много тежко, често напомня холера и дори преминава в хронична форма. Започва с повръщане, диария и болки в корема. Едновременно с това бързо нараства мускулната слабост и главоболието, кръвното налягане спада. Състоянието е опасно поради обезводняване на организма. Заразяването става от болен човек. Ротавирусният гастроентерит може да се предава и по въздушно-капков път, защото има симптоми и на респираторно заболяване.
КАК ДА СЕ ИЗБЕГНЕ ЗАРАЗЯВАНЕТО?
Както отбелязахме, чревната инфекция попада в организма чрез водата, храната и неизмитите ръце.
Хлорирането на водата не обезпечава надеждна защита, защото по този начин се неутрализират възбудителите само на бактериалните инфекции, но не и на вирусните. Купувайте си бутилирана вода, но трябва да се уверите в нейното качество.
В редица икономически развити страни водопроводната вода се обеззаразява не с хлоросъдържащи препарати, а с озоново и ултравиолетово излъчване.
Но в крайна сметка, ние самите трябва да вземем мерки за своята собствена безопасност. Във всеки дом трябва да има филтри-водоочистители. Но и те не могат да изчистят водата от вирусите. Остава едно - преварявайте водата, която пиете, особено ако сте на вилата.
Недопустимо е да употребявате месни, рибни и млечни продукти с изтекъл срок на годност, особено през топлите дни на годината. При тях много бързо се размножават патогенните микроорганизми. Винаги обръщайте внимание на датата на производство.
Салмонелите попадат в организма с месото и яйцата, които не са преминали термична обработка. Варете месото не по-малко от 30-40 минути, а яйцата - 10 минути. Много добре измивайте под гореща течаща вода зеленчуците и плодовете. В горещите дни е най-добре да задушавате зеленчуците.
Не дръжте в хладилника сурово месо и риба редом с продукти, които няма да се подлагат на термична обработка. Използвайте отделни дъски за обработване на месото и другите си хранителни продукти. След като обработите суровото месо и риба, добре измивайте ръцете си със сапун, съответно ножовете и дъските.
Погрижете се на вилното ви място да бъде чисто, особено сервизните помещения. Сега вече има много средства за обеззаразяване и изчистване.
И накрая, вече се пускат и ваксини против холера, дизентерия, хепатит А и коремен тиф. А се разработват такива и против ротавирусна инфекция, салмонелоза, амебна дизентерия и другите чревни заболявания.
Всички тези мерки ще помогнат да избегнете разпространените чревни инфекции и да изкарате едно приятно лято.
ПЪРВА ПОМОЩ ПРИ ОТРАВЯНЕ
Докато дойде лекарят, близките могат да се опитат да помогнат на болния, но само ако става дума за леко хранително отравяне. То се съпровожда с повръщане, защото организмът се стреми да се освободи от попадналите в него токсини. Можете на помогнете на болния да промие стомаха си, като изпие 2-3 чаши бледорозов калиев перманганат. Може и обикновена преварена вода или разтвор от сода бикарбонат с половин чаена лъжичка на чаша вода.
Сложете болния да легне и го накарайте да извърши няколко дълбоки вдишвания, а след това на всеки час му давайте по чаша топъл чай без захар. Ако не му мине, тогава можете да промиете червата му по-основно. Нека отначало изпие литър и половина гореща вода, а след това притиснете основата на езика му, за да може да повърне. Може да се наложи няколко пъти да проведете тази процедура.
При хронични болести на стомашно-чревния тракт е желателно болният да приема отвара от черна боровинка - една чаена лъжичка смлени плодове на чаша вода.
И запомнете - всички препарати трябва да бъдат назначени от лекар, в това число и пробиотиците. Самолечението на чревните инфекции е недопустимо.
Последвайте ни
0 Коментара: