ПРИ ПАНКРЕАТИЧЕН ПРИСТЪП - ГЛАД И ХЛАД
Острият пристъп на панкреатита може и да не се повтори дълго време, но болният трябва да спазва диети
Бактичен Мусип Бекир, гр. Добрич, ул. “Вардар” 25
За съжаление, някои хора много късно се обръщат към лекар, тъй като не познават симптомите на острия панкреатит и се отнасят лекомислено към стомашните болки. До идването на лекаря на болния може да се помогне чрез глад, чист, хладен въздух и покой. Не яжте, не пийте, легнете си и си сложете лед в областта на корема, между пъпа и гърдите.
При диагноза остър панкреатит е необходимо приемане в хирургично отделение, където консервативната медикаментозна терапия се провежда под контрола на хирурзите.
Остър пристъп на панкреатит може и да не се повтори дълго време, но болният трябва да спазва диети, за да не приеме болестта хронична форма, която рядко може да бъде излекувана радикално.
Режимът при това заболяване е животоспасяващ
Хроничният панкреатит протича с редуване на обостряния и ремисии. След консумиране на мазна храна, пържено или консерви се появяват болки под лъжичката, прилошаване, оригване. Възможна е и силна диария. Диагнозата се потвърждава от изследвания на урината и кръвта за активност на ферментите на задстомашната жлеза. Освен това при 90 процента от болните от хроничен панкреатит се открива чревна дисбактериоза.
Лечението се свежда до терапия на заболяванията, водещи до панкреатит (жлъчнокаменна болест, гастрит, дуоденит), спазва се диета, при необходимост се назначава ферментна заместителна терапия.
КРАТКА МЕДИЦИНСКА СПРАВКА
Острият панкреатит започва с резки опасващи болки в корема. Те обикновено са в горната половина на корема и се разпространяват към гърба, за разлика от болките при холецистита и апендицита. Пристъпът често е съпроводен с повръщане, което не носи облекчение. Появяват се изсъхване на устата, оригване, хълцане и диария. След това се появяват симптоми на обща интоксикация: висока температура, учестен пулс, задушаване, понижено кръвно налягане. Затова още при първите признаци на остър панкреатит трябва да се извика “Бърза помощ”.
КАКВО СЕ ПРАВИ ПРИ СТОМАШНИ КРИЗИ?
При обостряне на хроничния панкреатит се вземат следните мерки:
- яде се 5-6 пъти на ден, по малко, без преяждане;
- яде се в едно и също време, за да може жлезата да не работи напразно, тъй като организмът много бързо “запомня” периодичността на хранене; трябва също много добре да се сдъвква всеки залък;
- не трябва да се яде много гореща и много студена храна - тя дразни стомаха, а той, от своя страна, активизира задстомашната жлеза;
- да се ограничи приемът на мазнини, както животински, така и растителни - те по-трудно се разграждат;
- да не се консумира пушено месо, защото то съдържа вещества, усилващи възпалителните процеси в задстомашната жлеза;
- да не се консумира алкохол. Само в стадии на ремисии може в малко количество да се пият натурални алкохолни напитки с добро качество, с изключение на водка, шампанско и сухо вино. Пагубно влияе не само алкохолът, но и ако наред с него се консумира пикантна и мазна храна;
- не пийте на гладен стомах, а за закуска избягвайте колбасите и пушеното;
- храната може да се вари, задушава, но не и да се пържи;
- изключете от менюто пресните плодове и зеленчуци, майонезата, консервите, газираните напитки, мекия хляб, млякото, шоколада;
- отдайте предпочитание на немазните видове риба и месо, на варените и задушените зеленчуци, на сухия бял хляб, на киселото мляко, на вегетарианските блюда.
Последвайте ни
0 Коментара: