РАКЪТ НА ЛИМФНИТЕ ВЪЗЛИ НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СМЪРТНА ПРИСЪДА
Лимфогрануломатозата се нарича още болестта на Ходжкин. Това е често срещано заболяване, което може да възникне във всяка възраст. Често се случва и при децата. Честотата на заболяване при мъже и жени е еднаква. Характерно е, че преобладава доброкачествената форма на тази болест.
Вера Димитрова, Стара Загора
Лимфогрануломатозата се характеризира със злокачествена хиперплазия на лимфоидната тъкан. Това значи, че в лимфните възли и вътрешните органи се образуват лимфогранули чрез натрупване на кръвни клетки. Те се развиват като мънични частици в лимфния възел и увреждат здравата тъкан.
Проявите на тази болест са разнообразни. Често тя започва с увеличаване на шийните и надключечни лимфни възли отдясно. Това се съпровожда с влошаване състоянието на човека. Тези лимфни възли са подвижни, не са прилепени до кожата, затова постепенно се сливат в големи форми.
Симптомите на болестта се проявяват, когато размерите на лимфните възли вече са значителни. Отначало се появява лека кашлица, която впоследствие става мъчителна и пристъпообразна. Болният започва често и забележимо да се задъхва. Следват остри пристъпообразни болки в гръдния кош, по-точно в областта на сърцето, на гръбначния стълб и под лопатките.
Често обаче заболяването започва остро: с треска, обилно изпотяване нощем, рязко отслабване, съпроводено с анемия и левкопения.
Лимфогрануломатозата засяга и белите дробове, костите на гръбнака, гърдите, таза, ребрата. Уврежда и стомашно-чревния тракт, централната нервна система, кожата, бъбреците, млечните жлези. Оттук произтичат плеврит, костни болки, неврологични разстройства. При една трета от болните се забелязва сърбеж на местата на увеличените лимфни възли. Този сърбеж прераства в дерматит. Човек се чеше по цялото тяло, освен това започва силно да пада косата му.
Като цяло симптомите са много разнообразни. Те зависят от мястото на увредените лимфни възли и степента на въвличане на вътрешни органи.
ПРОГНОЗАТА ЗА ДОБЪР ИЗХОД ЗАВИСИ ОТ СКОРОСТТА НА ПРОТИЧАНЕ НА БОЛЕСТТА
Как се поставя диагнозата лимфогрануломатоза и как се лекува болестта?
Свилен Станчев, Пловдив
Прогнозата за добър изход от лечението зависи от скоростта на протичане на болестта. При локализирана форма на лимфогрануломатозата се постигат по-добри резултати. Когато са увредени вътрешните органи, се наблюдава само временно подобряване, или, както го наричаме, ремисия. След това болестта продължава да се развива.
По принцип диагностиката на лимфогрануломатозата е сложна. Най-лесно болестта се установява, когато са увредени периферните лимфни възли. В тези случаи е достатъчна пункция или биопсия на един от тях. В другите случаи се изисква комплексно изследване - рентгенологични и радиоизотопни изследвания, компютърна томография, магнитно-ядрен резонанс. За да се уточни стадият на заболяване, се извършва т. нар. диагностична лапаротомия - взема се биопсия от лимфните възли или черния дроб за хистологично изследване.
Лечението на лимфогрануломатозата основно се провежда чрез лъчеви методи. Облъчват се не само увредените зони, но и другите групи лимфни възли. Провеждат се и задължително повторни профилактични курсове.
Често, особено при разпространените форми и рецидиви на заболяването, лъчевото лечение се съчетава с химиотерапия. Към хирургични методи се прибягва много рядко - само когато лекарите се сигурни, че изрязването на лимфните възли може да доведе до излекуване.
В крайна сметка болният от грануломатоза се нуждае от постоянни лечебни грижи.
КОИ СА ПЪРВИТЕ СИМПТОМИ
Съществуват ли някакви съвсем начални симптоми, които могат да означават начало на лимфогрануломатоза?
Стоянка Тенчева, Димитровград
Да. Има такива състояния, които трябва да ви накарат веднага да се обърнете към лекар.
- хронично понижаване на апетита и много бързо, едва ли не стремително отслабване;
- пожълтяване на кожата, нарастваща слабост, трескаво състояние;
- забележимо увеличаване на лимфните възли - шийните, над ключиците, под мишниците, в слабините;
- подува се коремът ви.
Имайте предвид, че понякога се наблюдава безсимптомно протичане на туморните заболявания на кръвта. Ако вашите показатели се различават от предишното изследване на кръвта, веднага се заемете да разберете причината за това. Когато посетите лекар, задължително искайте пълна информация. Но за тази цел и вие трябва да сте изчерпателни, когато описвате симптомите си - от какви заболявания сте страдали или страдате, какви операции сте прекарали. Това има много голямо значение за поставяне на диагнозата. Например операция, прекарана преди много години с изрязване на част от стомаха, може да се окаже причина за протичаща в момента болест на кръвта.
Новите медицински открития
СЪЗДАДОХА НОВО ЛЕКАРСТВО СРЕЩУ РАК НА КРЪВТА
Американска корпорация заявява, че е изобретила лекарство за една от най-опасните форми на рака - рак на кръвта.
Изпитанията протекли под ръководството на директора на програмата по изучаване рака на кръвта в Колумбийския университет д-р Оуен О`Конър. Той заявил, че изследването е завършило с успех. Специалистите от университета проверили новото лекарство върху 115 свои пациенти с тежка форма на рак на кръвта. В повече от половината случаи химиотерапията се оказала безсилна. Новото лекарство обаче показало високи резултати. При 27 на сто от пациентите се наблюдавала положителна реакция към новия препарат. А при 11 на сто от тях настъпила пълна ремисия. Според д-р О`Конър новият препарат е способен “да се представи” като друго химично вещество. Раковият тумор го приема за фолиева киселина и “допуска” медикамента там, където той може да започне борба с болестта. След постигане на пълна ремисия на пациентите се присажда костен мозък, което позволява да се ликвидира болестта. Освен това новият препарат може да се приема едновременно с курса по химиотерапия.
Както всяко лекарство обаче, така и това има странични ефекти. Ако попадне в устата, може да предизвика неприятни вкусови усещания, но това може да бъде преодоляно. Това е малката беда. Лекарството има и по-сериозни странични ефекти. То понижава броя на тромбоцитите в кръвта и се отразява негативно на функционирането на белите кръвни телца. Изследването се провело, за да се изясни може ли вече да се предлага на пазара новото лекарство. Между другото, науката усъвършенства методите за доставяне на лекарството директно в раковите клетки, без да се засягат здравите. И ако американските учени “маскират” своето ново лекарство като фолиева киселина, то изследователи от Южна Корея разработили нови наноносители. Те предлагат лекарството против рак да се размесва с съединения и след това да се вкара в клетката. По този начин щяло да атакува само раковите клетки.
БОЯТА ЗА КОСА МОЖЕ ДА ПРОВОКИРА РАЗВИТИЕ НА ЛИМФОМ
Използването на боя за коса увеличава риска от образуване на лимфом - рак на кръвта, въвличащ в процеса лимфните възли. Онколози от Йейлския университет в САЩ изследвали 4461 пациенти с подобни диагнози и 5799 здрави хора. Сред участниците 75 на сто от жените и 10 на сто от мъжете поне веднъж в живота си са оцветявали косата си. Веществата в боята най-често провокирали фоликуларен лимфом. Това е неизлечима форма на рак с висока степен на злокачественост. Било забелязано, че тъмните цветове били с по-нисък риск от заболяване. Според специалистите съставът на боята уврежда лимфната тъкан и лимфните възли, в които след това настъпва безразборно натрупване на туморни клетки.
СТРЕСЪТ ОТКЛЮЧВА РАКА
Учени от Медицинския изследователски институт при Университета в щата Охайо установили, че артеренолът - хормон на напрежението, ускорява прогресирането на раковите образувания в кръвта. Научните тестове определили, че този хормон увеличава производството на белтъчини в туморните клетки и активира тяхното агресивно разпространение. Артеренолът е свързан с рецепторите на повърхността на клетките и изпраща сигнали към ядрото да произвежда съдов фактор на растежа, който е ключов за формирането на съдовете. Американските изследователи предполагат, че блокирането на тези рецептори ще забави растежа на голямото количество кръвоносни съдове в тумори, ще задържи прогресирането на болестта и ще повиши ефикасността от терапията. Онколозите се спират на препаратите, блокиращи високото кръвно налягане и позволяващи да се намали кръвоснабдяването на раковите клетки, но те не са способни да ги унищожат. Медиците сега са убедени, че напрежението засяга не само имунната реакция на организма към различните заболявания, но и непосредствено действа на туморните клетки.
Последвайте ни
4 Коментара: