България защити името си на една от световния сили във волейбола и избра честната игра пред сметките. Националите победиха Германия с 3:1 гейма (25:16, 25:27, 26:24, 25:23)  в последната си среща от група “Д” на Европейското първенство в Чехия и Австрия. Българите си бяха осигурили участие напред още вчера и за тях най-добре бе да загубят, за по-лек съперник в следващата фаза. Радостин Стойчев и щабът му обаче избраха феърплея и не допуснаха цирка, с който Бразилия ни би на Световното миналото лято. С успеха си осигурихме едно от първите две места в групата, като дали ще финишираме като номер 1 зависи от Полша и Словакия, които играят по-късно тази вечер (вариантите за следващите ни съперници вижте тук).

Стойчев пусна титулярния състав, а извън групата за двубоя останаха младите Костадин Гаджанов и Мартин Божилов. Двубоят напомни за срещите ни с този съперник от Световната лига в началото на лятото, когато направихме много оспорвани мачове. Сервисът отново не бе оръжие за отбора ни, като записахме доста грешки от начален удар. Единствено Андрей Жеков пращаше със сила топките в полето на съперника и затрудняваше посрещането им. България игра добре в защита и във втори пореден мач пробва с успех атаки през центъра, като Жеков търсеше Виктор Йосифов и Теодор Тодоров. От години родният тим атакува само чрез диагоналите и това бе лесно разгадаем ход за съперниците ни.

Първият гейм започна с размяна на точки, а при 4:5 направихме серия от 6 поредни успешни атаки и поведохме уверено с 10:5. Това стана благодарение на сервисите на Андрей Жеков и две интересни включвания в нападение на Виктор Йосифов. На техническото прекъсване водехме с 16:10, като Матей Казийски също се разигра. Разликата се запази до 20:14 в наша полза. Казийски отстъпи мястото си на Ананиев, но това не отслаби тима ни, който стигна до геймбол при 24:16 и спечели частта след точка на Теодор Тодоров. Втори пореден мач се вижда, че разпределителят ни Жеков търси атаки през центъра, което обърква съперника.

Втората част бе много равностойна, като развитието на резултата мина през много малки обрати. Двата тима не успяваха да направят разлика, като ту единият, ту другият излизаше напред, но с 1-2 точки. Първи стигнахме до 20-ата и поведохме с 21:19. Германия изравни до 23:23 и Радо Стойчев поиска прекъсване. След него стигнахме до два геймбола, но те бяха отразени – 25:25. Грешка на съдията даде следващата точка на съперника след хубава атака на Тодоров и немците затвориха гейма при 27:25.

Равностоен бе и третият гейм. Съперникът държеше малка преднина, а ние почти не успявахме да излезем напред в резултата. При второто прекъсване имахме пасив от 2 точки – 14:16, но изравнихме след две атаки на Казийски. Играчите от Германия първи стигнаха 20-ата точка при 20:19, но при 22:22 изравнихме. Стигна се до 23:23, но съперникът получи геймбол, който бе отразен от нашия тим – 24:24. Поведохме с 25:24 след точка на Матей и направихме 26:24 след атака на Соколов.

Четвъртият гейм стартира с уверена игра на българите, които водеха с 8:4 и 16:11 при двете прекъсвания. Германия постепенно стопи аванса ни, но в крайна сметка взехме частта с 25:23, с което спечелихме втори мач на Европейското.

БЪЛГАРИЯГЕРМАНИЯ 3:1 (25:16, 25:27, 26:24, 25:23)