"Наблюдаваме един доста негативен сценарий за Европейския съюз. В края на годината 2020 науката успя да ни предостави надежда посредством бързото разработване на ваксините, но тук виждаме икономически и финансов проблем.

Цялостният подход и идея не бяха лоши – имаше смисъл да се направи поръчката заедно. Но изпълнението му беше неоптимално и продължаваме да изоставаме.“

Този коментар направи пред БНР Атанас Пеканов, икономист от Австрийския институт за икономически изследвания и член на Стратегическия съвет към президента Румен Радев.

В България се движим най-зле от така или иначе развиващата се зле ситуация в Европейския съюз, отбеляза икономистът. По думите му всяка седмица с ограничителни мерки у нас носи загуби за икономиката от около 200 милиона лева от брутния вътрешен продукт.

Пеканов смята, че проблемът е „почти изцяло при Европейската комисия“, не при фирмите производители на ваксини. Според него още миналото лято икономисти са предупреждавали за този възможен ход на развитие на нещата.

"Цената на ваксините е нищожна в сравнение със загубите, които търпим на седмица. Вчера излезе едно интересно изчисление - забавянето на ваксините в ЕС през 2021-ва ще ни коства 60 до 90 милиарда евро, загубени от БВП“, поясни Атанас Пеканов.

"Това е надпревара с времето. В момента, в който успеем да ваксинираме нужния процент от населението, тези загуби ще намалеят и напълно ще изчезнат.“

В този процес винаги има рискове и страните, които са поели по-сериозен ангажимент да покрият евентуални загуби на фирмите производители, като САЩ и Великобритания, в крайна сметка са си гарантирали навременни доставки, подчерта Атанас Пеканов.

Според него по-бързите темпове на имунизация в тези две страни ще доведат до много по-бързо отваряне на икономиките им и отпадане на ограничителни мерки в сравнение с ЕС.