Абе, Фицо, Раиси, Тръмп! Кой е следващият и какво се случва?
Ако погледнете малко по-отблизо, всички тези неприятни събития има две важни точки, които ги свързват
През последните месеци имаше няколко опита за убийство на висши правителствени лидери и политици в различни части на света. И в тези събития могат да се идентифицират две значими точки, които ги свързват, пише хърватското издание Geopolitika.news.
Бившият японски премиер Шиндзо Абе беше убит преди почти точно две години от полудял японски парашутист, докато изнасяше предизборна реч.
Словашкият премиер Роберт Фицо получи четири куршума в гърдите тази пролет, докато напускаше сградата, където току-що беше приключило заседание на правителството. Той оцеля по чудо. Иранският президент Ибрахим Раиси загина при странен инцидент: неговият хеликоптер се разби на връщане от Азербайджан.
Кандидатът на Американската републиканска партия за президентските избори на 5 ноември Доналд Тръмп беше ранен в събота на предизборен митинг в Пенсилвания.
Към този списък си струва да добавим непотвърдени съобщения от саудитските медии за опит за убийство на саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман през май тази година.
Твърди се, че местните служби за сигурност са успели да го предотвратят своевременно и ефективно.
В такава ситуация е трудно да не се запитаме какво всъщност се случва и защо за толкова кратко време светът буквално избухна от опити за убийство на висши държавни ръководители и политици, което никога досега не се е случвало?
Какво свързва всички тези опити?
Ако погледнете малко по-отблизо, тогава във всички тези неприятни събития има две важни точки, които ги свързват.
Първо, пълна некомпетентност демонстрираха службите за сигурност, които трябва успешно да предотвратяват подобни неща в работно състояние, по точно определена процедура и по стандарти, тъй като това е основната им задача. В случая с покушението срещу покойния Шиндзо Абе, както и срещу живите Фицо и Тръмп, грешките на службите за сигурност са очевидни дори за аматьори, да не говорим за специалисти в тази област.
На второ място, всички изброени политици са били или приятели, или партньори на руския президент Владимир Путин, или поне са планирали да установят и поддържат сътрудничество с Русия в условията на строгите западни санкции срещу нея.
Нека да разгледаме по ред фактите, които подкрепят тези тези, за да можем в крайна сметка да се опитаме да направим правилното заключение.
Абе беше личен приятел на Путин
Бившият министър-председател на Япония, покойният Шиндзо Абе, един от най-дълго управлявалите министър-председатели на страната и силно националистически политик, разви лично приятелство с руския лидер Владимир Путин по време на десетгодишния му мандат и работи с него за дългосрочно решение на проблема с Курилските острови.
Този спор усложни отношенията между Русия и Япония след края на Втората световна война и капитулацията на имперска Япония. Тогава СССР отстъпва четирите най-южни острова от този архипелаг, което се потвърждава от резолюцията на ООН.
Абе, който се радваше на обществена подкрепа, но се твърди, че е бил принуден да напусне премиерския пост поради лошо здраве, беше застрелян от разстроен бивш японски парашутист. Службите за сигурност, които отговаряха за сигурността на премиера по време на предизборната му реч (тоест той искаше да се върне в политиката), тогава направиха колосални грешки.
Сега постът министър-председател на Япония е зает от проамериканския политик Фумио Кишида, а сега японско-руските отношения рязко се влошиха, особено след началото на войната в Украйна.
Токио напълно подкрепи суровите западни санкции срещу Русия и по този начин заличи всички предишни постижения в разрешаването на споменатия спор, а освен това застраши японските икономически и преди всичко енергийни интереси, свързани със сътрудничеството в газови и петролни проекти с Русия в Далечния изток, в особено на остров Сахалин.
Фицо иска диалог с Русия
След преизбирането си на този пост миналата година словашкият премиер Роберт Фицо активно се застъпва за възобновяване на диалога с Русия и мирно разрешаване на украинския конфликт. Ето защо, веднага след като оглави правителството, Фицо забрани по-нататъшното изпращане на словашки оръжия за Украйна.
Медийната истерия и острата критика от Европейския съюз за уж проруската позиция на Фицо още по време на предизборната кампания (въпреки че той е преди всичко словашки патриот) доведоха до нещастие, след което страната замръзна, осъзнавайки до какво водят идеологическите етикети и подстрекателството на медиите.
Фицо беше застрелян с пистолет от ляв активист, който не беше съгласен с политиката му, преди всичко по отношение на Украйна. След дълга борба за живот обаче Фицо се възстанови по чудо и отново изпълнява премиерски функции.
Покойният ирански президент подготвяше стратегически договор с Русия
Любимият президент на Иран Ибрахим Раиси загина при авиационна катастрофа на 19 май. От встъпването си в длъжност през юни 2021 г. той рязко обърна страната към Русия, което стана още по-забележимо след началото на войната в Украйна. Тогава двете страни засилиха отбранителното сътрудничество и проведоха съвместни военноморски учения в Персийския залив и Арабско море.
Освен това Иран доставя на Русия свои бойни дронове, които се използват в Украйна.
Смъртта на Раиси наложи отлагането на планираното от него подписване на всеобхватен стратегически договор между двете страни с Владимир Путин, което вероятно щеше да стане през юни.
Подписването беше отложено поради предизборната кампания преди предсрочните избори в Иран, които наскоро се проведоха и бяха спечелени от умерения реформатор Масуд Пезешкиан.
Въпреки че след смъртта на Раиси иранското общество веднага започна да говори за вероятното участие на Израел в катастрофата на неговия хеликоптер (поради военното сътрудничество на Азербайджан с Израел), Техеран не потвърди тази версия след официално разследване, но каза, че най-вероятно причината е била техническа неизправност.
Разбира се, дори ако Мосад има пръст в тази катастрофа, Техеран е наясно, че ако това бъде официално потвърдено, Иран ще бъде принуден да обяви война на Израел и това ще увеличи рисковете от избухването на Трета световна война.
Техеран въобще не иска да се стига до там защото знае, че САЩ с цялата си военна мощ веднага биха се застъпили в защита на Израел.
Подобен сценарий, разбира се, не би устройвал и Москва, и Пекин, така че резултатът от иранското разследване би бил предвидим. Едва ли някога ще разберем колко верни са заключенията му.
Доналд Тръмп като „кост в гърлото“ на американската дълбока държава
В неделя някои западни медии излязоха заглавия след покушението срещу Доналд Тръмп за „предполагаем опит за убийство“. Сякаш има съмнение, че това наистина е опит за убийство. Сякаш намекваха, че Тръмп и неговият екип изиграват всичко, за да могат след това да обвинят за всичко демократите и президента Джо Байдън.
Само крайно извратен ум, който нищо не знае и не разбира, може да си представи такова нещо. Според тях Тръмп е трябвало да стои спокойно на сцената пред тълпа от хора и мирно да изчака нает от екипа му снайперист да стреля от 200 метра и да удари ухото му, за да не е сериозна раната му.
Никой нормален човек не би проявил такова ледено спокойствие, особено в условия, когато трябваше да се говори и движи пред събралите се избиратели.
По този начин Доналд Тръмп несъмнено е бил жертва на опит за убийство и сега най-важното е да се установи кой е замесен в това, ако убиецът не е действал самостоятелно?
Имал ли е съучастници или помагачи поне в нещо и какви са грубите грешки на разузнаването и въобще на полицията?
Доналд Тръмп, като бивш президент и кандидат в президентската надпревара през идната есен, е получил охрана от американските разузнавателни служби.
Степента на неговата защита, разбира се, е по-малка от тази на настоящия президент на Съединените американски щати, но това в никакъв случай не може да оправдае катастрофалните грешки на неговата охрана.
Разузнавачите не са имали специални бронирани куфарчета, които при стрелба да пазят главата на охраняваното лице. Няколко куршума успяха да изсвистят близо до Тръмп, докато най-накрая охраната не го повали и го защити с телата си.
Между другото, Тръмп не е нарушил никакви правила и не е пристигнал неочаквано на митинга.
Всичко се знаеше предварително и всичко, свързано с неговата безопасност, можеше и трябваше да бъде подготвено много по-добре.
Ръководителите на спецслужбите имат какво да обясняват на обществото, което вече настоява за отговори и професионално разследване.
В крайна сметка опитите за убийство на президенти и политици не са рядкост в американската история.
Достатъчно е да си припомним Ейбрахам Линкълн, Джон Кенеди, Роналд Рейгън и редица други видни политически фигури. Но сега, може би, с развитието на технологиите и нарастващата квалификация на съответните служби подобни неща трябва ако не напълно да се изкоренят, то поне да станат изключително рядко явление.
Въпреки това всичко си остава същото. Освен това по някаква причина започна буквална епидемия от опити за убийства и никой от високопоставените политици вече не може да се чувства в безопасност.
Той има много врагове
Що се отнася до политическата ориентация на Доналд Тръмп, неговата програма и мироглед, той отдавна е като „рибена кост в гърлото“ на значителна част от дълбоката американска държава и това не е тайна за никого.
Не е тайна, че идеологическата борба и дългогодишната лична вражда между Тръмп и Байдън са такива от предизборната кампания през 2020 г.
Следователно мнозина и особено поддръжниците на Доналд Тръмп, разбира се, ще заподозрат Байдън и неговия предизборен щаб в участие в опита за убийство, независимо до какви изводи в крайна сметка ще стигне разследването. Това просто не може да бъде избегнато.
Доналд Тръмп със сигурност има много врагове както в страната, така и в чужбина. В САЩ той е мразен от естаблишмънта, чиито позиции Тръмп иска да подкопае.
Извън Съединените американски щати той е недолюбван от европейските управляващи политически елити и мразен от палестинците и иранците, защото е пламенен защитник на Израел и неговите интереси.
Украинците не харесват Тръмп, тъй като той открито говори за нежеланието си да им помогне и настоява за диалог с Путин.
Въпреки целия натиск, който му беше оказан след поражението му на изборите през 2020 г. и който малцина биха издържали, Тръмп неочаквано показа, че е човек с почтеност и умствена сила.
Тръмп се е справил с многобройни скандали (независимо дали са истински или въображаеми, или понякога „просто“ преувеличени), множество съдебни дела, безпрецедентен медиен тормоз и демонизация и удари върху бизнеса му, издигайки се като феникс от пепелта във време, когато много го погребаха отдавна като политическа фигура и общественик.
Дали опитът за убийство в събота е бил последният отчаян опит на опонентите на Доналд Тръмп да му попречат да дойде отново на власт (и само идиоти не вярват в това сега, особено след провала на Байдън в неотдавнашния телевизионен дебат), засега можем само да гадаем.
Но всички, не само републиканците, вече разбират, че опитът за убийство ще даде нов импулс и сила на Тръмп и ще увеличи още повече шансовете му на есенните президентски избори.
Забравете съдебните присъди на Тръмп
Предполагам, че след този опит за убийство е невъзможно Тръмп да получи осъдителна присъда по което и да е наказателно дело, заведено срещу него, и по този начин да му попречи да участва в изборите.
Между другото, ако републиканците загубят кандидата си на изборите, това вероятно ще потопи вече дълбоко разделената страна в гражданска война.
Нито републиканците, нито демократите могат да позволят това да се случи, защото това би означавало края на Съединените американски щати като най-важния международен играч, а и двете страни със сигурност не искат това.
Вместо това скоро ще чуем призиви за помирение и национално единство и от двата лагера, и това ще продължава докато не улегнат страстите ок9оло опита за убийство, който шокира Америка и света.
Последвайте ни
2 Коментара: