Aftonbladet: Третата световна война може да започне в тези пет места
Към днешна дата участниците в глобалния спор са КНДР, Япония, Китай и САЩ. От няколко месеца Северна Корея провежда изпитания на балистични ракети и заплашва с оръжие, което е способно да достигне до САЩ и да разруши страната. Тръмп и Ким Чен Ун редовно си разменят пълни с ненавист словесни провокации. САЩ са в съюз с Южна Корея и Япония, които също усещат заплаха от Северна Корея. А КНДР получава подкрепа от Китай. Въпреки това, според експерти, вероятността Китай да започне активно да защитава КНДР е много малка. В същото време, самата Северна Корея предизвиква все повече безпокойство заради непредсказуемостта на своя лидер Ким Чен Ун.
2. Южно-Китайско море
Държави: САЩ, Китай, Тайван, Виетнам, Филипини, Малайзия, Бруней.
Специалистите смятат, че тази географска точка има много голям военен потенциал. Реалният конфликт в региона е малко вероятен, но в случай, че той стане факт, последствията ще бъдат катастрофални, имайки предвид наличието на ядрено оръжие в региона.
На пръв поглед конфликтът се разгръща около малките острови и рифове близо до Китай, Виетнам, Малайзия и Филипините. Около половината от островите се намират под контрола на някоя от четирите страни. И Китай, и Тайван, и Виетнам претендират за целия архипелаг Спратли. Филипините, Малайзия и Бруней също имат своите претенции. В началото на 2014 година Китай започна да разполага бази на седем от рифовете, контролирани от страната.
Напрежението между Китай и САЩ постоянно расте, тъй като разрастващата се китайска държава все по-активно предизвиква САЩ като единствената суперсила в света
3. Индия — Пакистан
Държави: Индия, Пакистан, САЩ, Китай, Русия.
Спорната северна провинция Кашмир практически е поделена между Индия и Пакистан. Между двете страни е имало няколко войни заради тази област и непрекъснато избухват нови конфликти. След убийството на 18 индийски войници през 2016 година при атентат във военната база министърът на вътрешните работи на Индия написа в Туитър: „Пакистан е терористична държава, която следва да бъде наричана точно така и да бъде изолирана”.
Пакистан, от своя страна, отричаше причастността си към инцидента. Следва да се отбележи, че и Пакистан, и Индия са ядрени държави и всяка разполага с над 100 ядрени глави.
4. Индия — Китай
Генералът на индийската армия Бипин Рават заяви в началото на септември, че страната му е длъжна да се подготви за война на два фронта – срещу Пакистан и срещу Китай. Малко преди това в Хималаите завърши десетседмичното противопоставяне между двете държави във връзка с определянето на границите. Китайските пътни строители, съпровождани от военни, спряха индийската войска. Китайците твърдяха, че се намират в Китай, индийците – в Бутан – страна съюзник на Индия.
Подобна ситуация много лесно би могла да прерасне в конфликт и Пакистан би могъл да се възползва от нея.
5. Прибалтика
Държави: Русия, Естония, Латвия, Литва, НАТО.
Един от най-големите рискове, който може да доведе до конфликт, са растящите амбиции на Русия срещу Европа. Според експертите, важен момент е станала войната срещу Украйна, когато през 2014 година имаше нахлуване в тази страна, а Крим – анексиран, слагайки началото на конфликта в Източна Украйна. Русия демонстрира голяма вяра във военните средства за влияние. Прибалтийският район отново се оказа на линията на конфронтацията между Изтока и Запада, което за мнозина изглеждаше малко вероятно преди няколко години.
Причина за конфликта могат да станат етническите руски малцинства в балтийските страни.
Превод: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: