Американският министър на отбраната Джеймс Матис се опита да успокои европейските лидери около критиките на президента Доналд Тръмп към НАТО. В рамките на форума по сигурността в Мюнхен той заяви, че САЩ ще защитят всеки един член на военния алианс, предава БГНЕС. 
По време на предизборната си кампания Тръмп заяви, че страната му няма да бъде тясно обвързана с НАТО, а по-късно той определи организацията като „остаряла“. 

Американският бизнесмен обвини и балтийските държави, които според него имат несправедлив дял на разходите за отбрана на НАТО. Матис обърна посоката, заявявайки: „Ангажиментът на САЩ е твърд и сигурността на нашата страна е винаги свързана с тази на Европа“. Той обаче заговори за „дъга на нестабилност“ по периферията на НАТО и извън него. Матис призова членовете на НАТО, включително Германия, да увеличат разходите си за отбрана. 

Той увери, че операциите за сигурност в Полша и други страни в Източна Европа, започнали по времето на Барак Обама, ще продължат по план. Той говори също за американските и европейски ценности, наследени от епохата на Просвещението, предупреждавайки, че това демократично наследство е изправено пред безпрецедентно ниво на атаки. Междувременно германският министър на отбраната Урсула фон дер Лайен разкритикува Вашингтон заради някои косвени нападки към ЕС, включително изказвайки подкрепа към „Брекзит“. 

"Нашите американски приятели знаят добре, че техният тон към Европа и НАТО има пряко влияние върху единството на нашия континент", каза тя, като предупреди, че подобни забележки могат да се окажат вредни за бъдещо сближаване на ЕС. 

По нейните думи светът се нуждае от отговорно правителство на САЩ. Фон дер Лайен каза също, че НАТО трябва да създаде по-добри отношения с Русия. Председателят на комисията по въоръжените сили на Сената на САЩ Джон Маккейн добави, че поколението, което основава на конференцията в Мюнхен преди 53 години, би се разтревожило от последните събития, като например нарастващото негодувание виждаме към имигрантите, бежанците и малцинствените групи, особено мюсюлманите. Конференцията, която ще продължи до 19 февруари, събра в Мюнхен над 30 световни лидери, сред който и българския президент Румен Радев, 47 външни министри и 30 министъра на отбраната. 

Сред тях е американският вицепрезидент Майк Пенс и секретарят по вътрешна сигурност Джон Кели. Тази година тя се разглежда като първа възможност Щатите да заявят ясната си позиция по ключови външнополитически въпроси.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!