Анализ: Какво ще стане ако Бургас създаде собствена валута
Тя може да се нарича "бург", например, но няма да е повод за гордост, се казва в анализа
Голяма част от местния бизнес ще подкрепи хода на кмета, но ето какво би последвало, ако приемаме плащания в наши чачоси, пише "Флагман".
Представете си, че след десетина години отворите сайта на медията, за да се запознаете с актуалните новини. И вниманието ви бъде привлечено от заглавието: Бургас създаде собствена валута!
Тя може да се нарича „бург“, например. Чудесно име за валута. Звучи като нещо силно и солидно. Като нещо, на което можеш да се довериш.
Вероятно много хора изобщо няма да прочетат целия материал, както се случва и днес. И сигурно първото им усещане ще е прилив на гордост. „Браво! Ние сме сила, можем и сами!“, ще си кажат те. Но ще има също така любопитни и аналитични читатели. Те няма да се задоволят само със заглавието и ще стигнат до края на новината, за да осъзнаят, че всъщност се е случило нещо ужасно.
Нека сега прелетим 12 000 километра, колкото приблизително е разстоянието между България и Аржентина.
Защото там се случват интересни събития. Аржентина има нов президент – ексцентричният Хавиер Милей. В момента той прилага своеобразна „шокова терапия“, опитвайки да избегне следващ голям крах на държавата. Това е национален спорт в Аржентина. Тя е световен рекордьор с девет фалита в своята история.
Понастоящем Аржентина е най-големият длъжник на Международния валутен фонд. Последната измерена годишна инфлация там гони 300%.
В тази трудна ситуация президентът Милей е радетел за спиране на публичните инфраструктурни проекти и намаляване размера на пенсиите и заплатите в публичния сектор.
През август, като мярка против хроничната инфлация, той спря месечните кешови трансфери към отделните провинции. Много скоро след това една от тях – разположената на границата с Чили Ла Риоха, която е сред най-бедните в Аржентина – обяви пълна неплатежоспособност. Респективно местната икономика потъна в още по-дълбока рецесия.
В този сюблимен момент губернаторът Рикардо Куинтела създаде собствена валута на Ла Риоха, наречена „чачо“.
Курсът й е едно към едно с все по-обезцененото аржентинско песо.
Първите, които се сдобиха с новата валута под формата на заплати и бонуси, бяха държавните служители, представляващи 2/3 от заетите лица в провинцията. Голяма част от местния бизнес подкрепи хода на губернатора.
Докато четете този текст, все повече търговски обекти в Ла Риоха се присъединяват към инициативата и започват да приемат плащания в чачо. Анализаторите, образно казано, вече правят залагания коя ще е следващата аржентинска провинция със собствена валута. А изходът от такава вълна може да бъде само един – десети юбилеен фалит на Аржентина. Или най-малкото пореден гигантски заробващ заем.
*
Човешката история показва, че роенето на валути, а и на партии, се случва непосредствено преди или след сериозни икономически и политически катаклизми. Така че нека се надяваме никога да не прочетем новина за създаването на наша собствена валута. Бургас ще е силен в силна България, която от своя страна е част от силен Европейски съюз.
А въпросите за цената на труда и стоките, с какво и как са обезпечени хартиените пари днес – те ще бъдат задавани от все повече хора през следващите години, пише още медията.
Последвайте ни
1 Коментара: