Това е по една стара сръбска традиция – ако не знаеш какво да правиш, удари българина, няма да сбъркаш. Това е една максима във външната политика на Сърбия поне от едно 120 години. Видяхме, че винаги трябва да бъде търсен български елемент в целия този епизод.

Дори и такъв, който касае руско-сръбските отношения. България какво е общо свързана? Този журналист дори не е на щат в българска медия и не получава заплата от българското правителство. Не виждам защо трябва да се атакува по този начин страната ни.Това е една тенденция в сръбската политика”, коментира пред Нова телевизия журналистът Николай Кръстев. 

„Президентът Вучич не за първи път, въпреки добрия тон, който има към премиера Борисов, си позволява да атакува страната ни. Дори неотдавна, при откриването на една голяма фабрика в Ниш, той се обърна към високопоставен западен бизнесмен, който си е позволил да кацне в София и от там да иде в Ниш, с думите: „Видяхте ли, че закъснявате, идвайки от България.

Ако бяхте кацнали в Белград, нямаше да закъснеете”. Това е още едно послание, но това не излиза в нашата общественост. Не знам защо Сърбия трябваше да дава гласност толкова на този шпионски скандал”, смята още той.

„Опитайте се да се поставите на тяхна страна. В продължение на години позиционираш себе си като най-верният и най-безропотен сателит на Москва на Балканите. Правиш го в продължение на години. Посрещаш Путин почти като цар или патриарх в Белград. Купуваш руско оръжие, заемаш всякаква проруска позиция във външно отношение.

Изведнъж се оказва, че най-голямата, най-мащабна, най-сериозна шпионска мрежа в държавата ти не е на американците, не е на Запада, не е на българите, а е на твоя покровител. Каква реакция можеш да имаш? Не може да не кажеш нищо, защото ще изгубиш лице пред обществеността.

Трябва да заемеш категорична позиция. Ако тази позиция е срещу Русия обаче, ти рискуваш всичко, което си изграждал с години. Какво правиш – обвиняваш своите съседи, обвиняваш българите, което в Сърбия е традиция. Сърбите нямаха какво да направят”, обясни анализаторът Кристиян Шкварек.

По отношение на посещението на премиера Бойко Борисов в САЩ и срещата му с Доналд Тръмп, Шкварек заяви, че основният въпрос не е геополитиката, а цената на американския втечнен газ и това дали ще може да бъде договорена такава цена, която да спомогне случващата се вече диверсификация на енергийните източници.

„Ако това се постигне, обкръжаването на руския сателит на Балканите – Сърбия, с държави, които все по-малко имат зависимост от Русия, ще бъде пълно. Според мен това е причината тези скандали с руски шпиони да избухват почти ежемесечно. Това всичко посочва една тенденция – че Кремъл е притеснен”, смята анализаторът.

„Приемът на Борисов в точно този момент – изключително напрегнат и деликатен за Тръмп, е жест, свързан с все по-важната роля на България в контекста на Балканите спрямо Русия”, добави той.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ