BFM.RU: „Сирийските батальони бягат.” Защо силите на Асад не удържаха Палмира?
Наближава ли време за постепенното излизане на Русия от сирийския конфликт?
БЛИЦ обаче попадна на критичното изказване на Марат Мусин, ръководител на агенция ANNA-News, изказано по радио Business FM.
„Аз съм удивен, че те /терористите/ по-рано не превзеха Палмира. Когато беше свален вертолетът с командира на полка и лейтенанта, аз общувах с командващите и те ми казаха: още щом си отидем и Палмира ще падне. Факт е, че батальоните на сирийско-арабската армия бягат. Ние имаме 12 ранени.
Основният проблем е там, че Сирия практически няма пехота. Има няколко отделни подразделения, има 105-та бригада и 4-та дивизия, която се бие около Дамаск, има „тигри” и това е.
Това е малко за сериозна война срещу военна машина от 80 страни, насреща са боевики с желязна дисциплина, където разстрелват страхливците, а Сирийската арабска армия не разстрелва страхливците. Ето в това е проблемът.
На 25 септември т.г. БЛИЦ публикува статия под заглавие „Руски журналист честно за Сирия: Войниците на Асад са страхливи и не искат да се бият”.
Там БЛИЦ направи достояние публикация на военния наблюдател на руския вестник „Газета. Ru” Михаил Ходорьонок под стряскащото заглавие „Проще разогнать сирийскую армию и набрать новую” с подзаглавие, че е време Путин да се замисли за постепенното излизане на Русия от сирийския конфликт. В публикацията бившият полковник от руския Генерален щаб пише, че въоръжена борба с опозицията основно я водят сирийското опълчение, отрядите на шиитското ливанско движение „Хизбула”, ирански и иракски доброволци и частни военни компании (ЧВК). През изминалата година сирийската армия не е провела нито една успешна операция.
Две седмици по-късно Ходорьонок публикува „Россияне наносят удары, а солдаты Асада в бой не идут”. В материала той не само потвърждава написаното преди това, но и рисува крайно песимистична картина, в която не се вижда светъл лъч за бъдещето. Той прави предположение, че Русия май наистина затъна в дълбоко блато.
Двете публикации вероятно отразяваха мнението на руското държавно ръководство и бяха пряко адресирани до Дамаск като „жълт картон” за Башар Асад. За трите месеца обаче няма видима промяна и Палмира го доказа.
Екип на БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: