Големият проблем на България е липсата на една осмислена и дългосрочна държавна политика за това как страната ни вижда своето участие в Европейския съюз, къде концентрира своите интереси, къде вижда своите преимущества, в кои сфери би желала да има водещо място, което означава активно участие във формирането на съответните политики, в кои области поставят център на своето вътрешно развитие и т.н.

Това каза дипломатът, бивш зам.-министър на външните работи и директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков в ефира на "Фокус“.

Лош подход при избор на нов еврокомисар

"Крайно несериозно е въпросът за българския еврокомисар да се решава в рамките на няколко дни, и то основно през призмата на кадровите номинации, в които не се говори за професионална експертиза, а става дума единствено за политически опит, който сам по себе си е важен, но той е откъснат от държавната политика, за която говорим,“ каза той.

Кючуков обясни, че на първо място трябва да бъде държавният интерес, който след това да бъде защитен със съответната номинация, която пък от своя страна да притежава професионална експертиза, за да може да бъде конкурентна кандидатурата на другите.

В предварителното получаване на ресор за българския еврокомисар, който вероятно ще отговаря за политиката на сближаване и подкрепата за регионите, според Любомир Кючуков има един сериозен проблем: Че ние получаваме ресор, а не извоюваме ресор, който да отговаря на нашите интереси.

"Това само по себе си поставя страната в пасивна позиция. Това е един добър ресор, но дори и когато получим добър ресор, това за съжаление не означава, че ние се възползваме от предоставените възможности,“ допълни още той.

Добри примери за ресори, подчинени на държавната политика и интереси са тези на държавите членки от Източна Европа, посочи още експертът, като даде пример с Полша, която иска да бъде припозната като една от големите от водещите страни в Европейски съюз наред с Германия и Франция, и тя се е извоювала позицията на председател на Европейския съвет в лицето на Доналд Туск.

Унгария пък според него, искайки да се утвърди като водещ партньор, като покровител на стените от Западните Балкани, чрез Оливер Вархей пое поста за комисар по разширяването на Европейския съюз.

Балтийските страни искат техните подходи да залегнат в основата на позициите на Съюза към Русия и постигнаха Кая Калас да бъде избрана за върховен представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.

"Т.е. начело върви политиката. Точно това е големият проблем за България и нейния подход,“ категоричен е Любомир Кючуков.