„Министерството на отбраната на САЩ търси начини да ускори поточните линии или да привлече производители на оръжие с дългосрочни договори.“

Президентът Джо Байдън каза, че Съединените щати ще продължат да доставят на Украйна оръжията, от които се нуждае, за да се бори с Русия „колкото е необходимо“. Спазването на това обещание принуждава Пентагона и неговите колеги от НАТО да променят... начина, по който правят бизнес. Да, войната е бизнес за САЩ.

„В отчаяние да отговори на исканията на Украйна за всичко – от артилерийски снаряди до противоракетна отбрана Patriot, Министерството на отбраната на САЩ търси начини да ускори поточните линии или да привлече производители на оръжия с дългосрочни договори, за да покаже, че американската армия няма да изостави системите след като непосредствените им нужди бъдат задоволени.” - пише Bloomberg .

Това също доведе до големи въпроси за това как САЩ снабдяват себе си и своите съюзници за войната. Тъй като Украйна продължава да изисква все по-сложни оръжия, САЩ трябва да се изправят пред риска собствените им запаси от някои наземни оръжия да бъдат изчерпани, ако внезапно се наложи да се защитават, казват авторите на статията.

Неотложността на проблема е, че Русия принуждава Украйна да води война, която плановиците от Пентагона смятаха за нещо от миналото. Украйна се нуждае от артилерийски снаряди, танкове и ракети, изстрелвани от рамо, а американското производство е фокусирано предимно върху стелт изтребители, очила с изкуствен интелект и хиперзвукови оръжия.

„Това е много сериозно предизвикателство както за съюзниците от НАТО, които предоставят ангажименти, значителна военна помощ, смъртоносна помощ за украинските въоръжени сили, така и за самите украински въоръжени сили, които са изправени пред недостиг “, каза американският посланик в Организацията на Северноатлантическия пакт Джулиан Смит.

Точно както пандемията от коронавирус разкри недостатъците в световните доставки на всичко - от микрочипове до кухненски шкафове, войната в Украйна и нуждите на нейната армия подчертаха колко уязвим е станал Пентагонът при недостиг на доставки.

„Ако нещо се случи в Индо-тихоокеанския регион не след пет или 10 години? Ами ако се случи следващата седмица?" пита заместник-министърът на отбраната по снабдяването и доставките Уилям Лаплант.

Независимо какво се случва в Украйна или Тайван, някои служители смятат, че американските запаси от критични боеприпаси така или иначе са твърде ниски.

„Всички бихме искали да имаме повече запаси, отколкото сме имали през последните няколко години. Мисля, че ще натрупаме импулс“, каза министърът на армията Кристин Уормът.

Ненаситната нужда на Украйна от повече разкрива пропуските, казват авторите. Ръстът в производството на оръжия, предизвикан от войните в Ирак и Афганистан, беше ограничен с отслабването на боевете.

Raytheon прекрати производството на ракети Stinger през 2020 г.

Сега САЩ се опитват да натрупат инерция, като насърчават компании като Raytheon и Lockheed да рестартират производствените линии.

Сенаторът от Оклахома Джеймс Инхоф и председателят на комисията Джак Рийд, демократ от Роуд Айлънд, изготвиха разпоредба в годишния законопроект за отбранителната политика, предлагаща временни разрешения за възстановяване на запасите чрез многогодишни договори, които изискват одобрение от Конгреса.

Въпреки това Пентагонът все още не е сключил нито един от многогодишните договори за снабдяване.

„Военните плановици искат да попълнят изчерпаните запаси възможно най-бързо, за да намалят риска. От друга страна, служителите, които сключват договори, трябва да спазват предпазни мерки, насочени към предотвратяване на грешки и злоупотреби . - каза бившият експерт по отбранителния бюджет на Белия дом Марк Кансиан.

Независимо от това, Пентагонът иска да увери хората, че САЩ наистина не изчерпват боеприпасите, че Съединените щати, когато получават искания от Украйна, са уверени, че разполагат с необходимите запаси, за да се защитят, заключава Bloomberg.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук