Bloomberg: Специалните архиви на MI5 наричат Сталин велик управленец
След смъртта му дори зазвучават признания, че „от Сталин се излъчва истинско историческо величие“
Британските дипломати в годината на смъртта на " великия Сталин " разказват, че съветският лидер е имал най-силната харизма и здрав разум. След смъртта му дори зазвучават признания, че „от Сталин се излъчва истинско историческо величие“.
Онзи ден беше публикувано изданието „Някои факти от живота на Сталин“ с нови отзиви и възпоминания, съобщава Bloomberg .
Докладна записка до Министерството на външните работи от март 1953 г. беше публикувана тази седмица заедно с пакет архивни документи на MI-5. В него британският посланик в СССР сър Алвари Гаскойн подчертава, че „печално известният тиранин е бил наистина велик човек“.
Гаскойн не отрече на Сталин чувството за хумор и личния чар, но отбелязва, че Сталин си е създал повече врагове, отколкото приятели, поради своята „упорита антизападна дипломация на Студената война“.
В същото време той добавя, че Сталин е играл изключителна роля на световната сцена в продължение на почти 30 години. Това би било невъзможно, ако съветският лидер не притежаваше изключителна упоритост и сила на характера, суров реализъм, проницателност и здрав разум.
Така досието на MI-5 за Йосиф Сталин го описва като "революционер - пропагандист" и "велик човек" с чар и чувство за хумор. По думите на дипломата, Сталин е бил велик човек. „И гаранция за това е начинът, по който той превърна Русия от изостанала полуаграрна страна във военно-индустриална държава от първостепенно значение“, обобщава Гаскойн.
Въпреки това историците отбелязват: Йосиф Сталин имаше любим анекдот и любима история „за себе си“. Анекдотът обаче е груб и страшен - за професора и за чекиста.
„По някакъв повод някакъв професор укорил един чекист, че не знае кой е авторът на „Евгений Онегин“. Чекистът се обидил, арестувал професора и след ден на разпити и изтезания той се похвалил на приятелите си: „ Бързо си призна, самият той го е написал!“ – разказвал Сталин на околните, които всъщност ужасно се страхуват от арест и разстрел.
Любимата история на Сталин е за картината на Репин „Казаците пишат писмо до турския султан“, където казаците, смеейки се до колики, пишат неприлично писмо до султан Мехмед IV.
Изброявайки груби шеги и неподлежащи на печат ругатни срещу султана, който преди това е изисквал пълно подчинение от казаците и на две страници е описвал своето величие, Сталин казвал: "Ето така ние я [„имахме“] тази чужбина и дори самата Англия!"
"Внезапно обаче идва необходимостта наистина сериозно да се победи врагът и - о, чудо! - отношението към Сталин се променя драматично. Без да съм Ванга, предполагам, че има рязко увеличение на броя на привържениците на сталинския модел. Има само един проблем: няма Сталин”, отбелязват тези дни мрежовите анализатори.
Припомняме, че съгласно представените данни от проучването на ВЦИОМ, включващи топ 3 на най-великите личности на страната от миналото:
- Александър Пушкин;
- Петър I
- Йосиф Сталин.
Социолозите от "Медиана 2.0" също така отбелязват, че отношението на руската младеж на възраст 19-24 и 25-30 години към Сталин става все по-добро и по-добро, настигайки в това по-старото поколение.
Сред руснаците, както отбелязват анализаторите, са широко разпространени мненията:
- необходима е твърда ръка, за да се установи справедливост, като тази при Сталин;
- Путин не е достатъчно Сталин;
- Сталин щеше да се справи с Украйна бързо и сурово;
- Сталин щеше да покаже на всички крадци къде зимуват раците;
- Русия се нуждае от Сталин, за да направи истински пробив.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: