Голословното твърдение за "нелегитимност на Парламента" от страна на президентската институция е опасно за демокрацията. Това е така, защото се подхранват авторитарни, волунтаристични, антипарламентарни и антидемократични настроения в обществото. Това заяви топ конституционалистът доц. Борислав Цеков в специален свой пост във Фейсбук.

Повод за коментара му са думите на вицепрезидента Илияна Йотова, че "парламентът е нелегитимен"

Подобни твърдения ерозират в дълбочина държавността и доверието на гражданите в Народното събрание, категоричен е доц. Борислав Цеков.

Ето целия пост на конституционалиста доц. Борислав Цеков: 

ЧАСЪТ НА КОНСТИТУЦИОНАЛИСТА

Има невидими с просто око (а още повече с простовато) граници, които заемащите висши конституционни постове не трябва да преминават. Защото отвъд тези граници са не-демокрацията, ерозията на държавността и произвола.

От такъв порядък е изявлението на г-жа Йотова, която тези дни казала пред медиите, че новоизбраният парламент бил - цитирам - "нелегитимен". Това изявление е произволно, спекулативно и неоснователно. 

Подобно безотговорно публично изказване би могло да се прави от някоя партийна централа или "говореща глава" по медиите, макар че и тогава би било силно укоримо. Но в никакъв случай не може да звучи от президентската институция. 

Първо, защото легитимността на Парламента в парламентарната република не подлежи на оценяване от президента и вицепрезидента. Нито правно, нито политически!

Това е все едно председателят на Парламента да обяви г-н Радев и г-жа Йотова за "нелегитимни", защото е имало много нарушения във финансирането на предизборната им кампания.

Второ, подобно изявление е недопустимо и защото дали едни избори са легитимни, т.е. законни, решава единствено и само Конституционният съд на базата на конкретни и достоверни доказателства за допуснати изборни нарушения от такъв мащаб и толкова многобройни, че да направят изборите незаконни като цяло, а оттам и избраният Парламент - нелегитимен. 

Не по лични впечатления, вътрешни усещания, партийни пристрастия, произволни предположения, голословни оценки или умозаключения. Доказателства! 

Ако в президентската институция имат достатъчно такива доказателства, които пораждат у г-жа Йотова обосновано съмнение в законността на изборите, то те следва да представят тези доказателства пред Конституционния съд. Това би било в интерес на демокрацията и на свободните и демократични избори.

Трето, самото голословно твърдение за "нелегитимност на Парламента" от страна на президентската институция е опасно за демокрацията. Това е така, защото се подхранват авторитарни, волунтаристични, антипарламентарни и антидемократични настроения в обществото. 

И защото се ерозират в дълбочина държавността и доверието на гражданите в Народното събрание. 

Предвид всичко това, г-н Радев трябва да се разграничи категорично от изявлението на г-жа Йотова, или да внесе подкрепено с достатъчно доказателства оспорване на изборите като цяло в Конституционния съд. Всичко останало би означавало недопустима атака на държавния глава срещу демокрацията и срещу вота на гражданите!