Rусия навлиза в третата си година от война в Украйна с безпрецедентно количество пари в държавната хазна, подкрепена от рекордните 37 милиарда долара продажби на суров петрол на Индия през миналата година, според нов анализ, който заключава, че част от суровината е била рафинирана от индийски компании и изнесена в Съединените щати като петролни продукти на стойност над 1 милиард долара, предава Си Ен Ен. 

Този поток от средства в крайна сметка облагодетелства Москва, като Индия е увеличила покупките си на руски суров петрол над 13 пъти спрямо предвоенните количества, според анализа на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA).

Това означава, че американският стратегически партньор Индия заменя покупките на суров петрол от ЕС, намалени от санкциите заради нахлуването на Русия в Украйна.

Въпреки че продажбите на руски суров петрол на Индия не подлежат на санкции и са напълно законни, изследването на маршрутите за корабоплаване от експерти предполага, че този огромен обем може да включва така наречения „сенчест флот“ от танкери за суров петрол, специално създаден от Москва, за да се опита да прикрива с кого и как търгува и да максимизира печалбите на Кремъл.

Екип на Си Ен Ен е станал свидетел на вероятна част от тази сложна търговска схема край гръцкото пристанище Гитио по-рано този месец.

Два петролни танкера – единият огромен, другият по-малък, били разположени един до друг за прехвърляне на нефт от кораб на кораб. Транзакциите като тези са се увеличили през последните месеци, показват данните.

Двата танкера имат колоритна история. И двамата са тръгнали от Русия седмици по-рано. Единият е собственост на базирана в Индия компания, обвинена в участие в нарушения на санкциите срещу Москва, а другият е бил собственост преди това на физическо лице, обект на отделни санкции на САЩ, според фирмата за мониторинг на корабоплаването „Пол стар глобал”.

„Трансферите понякога се извършват законно, но се използват и като незаконна тактика за избягване на санкции”, коментира пред Си Ен Ен Дейвид Таненбаум от „Пол стар глобал”.

Десетки подобни трансфери се случват всяка седмица в Лаконийския залив на Гърция, удобна точка по пътя към Суецкия канал и азиатските пазари, сочат анализатори.

По-рано през февруари Министерството на финансите на САЩ въведе нов пакет от санкции срещу кораби и компании, заподозрени, че помагат за пренасянето на руски суров петрол в нарушение на санкциите, в опит да попречи на функционирането на руския „сенчест флот”. Преди това САЩ и ЕС въведоха таван от 60 долара за барел на цената на суровия петрол от Русия.

„Таванът на цените беше истинската причина за създаването на „сенчестия флот”, смята Виктор Катона, ръководител на анализите на суровия петрол във фирмата за търговски изследвания „Кплер”.

„Колкото по-дълги са веригите за доставки, толкова по-трудно е да се разграничат трансферите от кораб на кораб, толкова по-трудно би било... да се определи реалната цена на един руски барел”, отчита Катона.

Част от търговията с петрол между Русия и Индия е открита и директна. Засечени са 588 директни пътувания на петролни танкери от Русия до Индия миналата година. Но над 200 танкера са извършили прехвърляне в Лаконийския залив на друг кораб, който е отишъл до Индия. Вероятната цел е било заобикаляне на санкциите на САЩ и ЕС.

Нетното въздействие на покупките на суров петрол от Индия е отслабване на напрежението, което руският президент Владимир Путин изпитва от петролните санкции на Запада.

Федералните приходи на Русия нараснаха до рекордните 320 милиарда долара през 2023 г. и се очаква да се увеличат още повече. Приблизително една трета от парите са похарчени за войната в Украйна миналата година, според анализатори, а още по-голям дял е планиран за финансиране на конфликта през 2024 г.

Средствата, с които разполага, поставят Москва в по-добра позиция да поддържа продължителна война от Украйна, която се бори отчаяно за необходимия поток от западни помощи.

Според анализ на публични данни от руското финансово министерство от икономиста на РАНД Хауърд Шатц, руските федерални приходи и разходи са били най-високи за всички времена през 2023 г. На този фон дефицитът в руския бюджет е бил третият най-висок в историята, което отразява огромните средства, поглъщани от военните действия.

„Данъците върху местното производство и вноса са едновременно високи и ефективни, което означава, че те облагат собственото си население, за да плащат за тази война”, отчита Шатц.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук