След прекратяването на Договора за РСМО Русия започна да разполага ракети със среден обсег по границите с Норвегия и балтийските страни, казват норвежките експерти. Според Dagbladet обаче командващият норвежката армия Хакон Брун-Ханссен смята, че Русия няма да атакува Норвегия в близко бъдеще.

Независимо от това той осъзнава, че това ново оръжие е насочено към европейските градове, което не беше случаят преди, когато оръжията имаха голям обсег, пише "Поглединфо".

Командващият на норвежката армия Хакон Брун-Ханссен заяви, че Русия разполага с ракети със среден обсег по границата с Норвегия. Според Dagbladet, той каза това в подкаста на специализирания вестник Forsvarets forum „Война и всякакви такива“.

"Русия използва нови видове ядрени оръжия със среден обсег както по границите на балтийските страни, така и по нашите граници", заяви командващият.

Ясно е, че разполагането на ракети със среден обсег е нова и много опасна игра“, коментира Юлие Вилхелмсен, старши изследовател в Норвежкия институт за външна политика.

Вилхелмсен припомни, че Договорът за ракетите със среден обсег от 1987 г. вече не е в сила. Това споразумение забраняваше на Русия и САЩ да имат ракети със среден обсег с наземно базиране.

През октомври 2018 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от споразумението, тъй като според него Русия не се е съобразила с него. През февруари тази година Владимир Путин изрази мнение, че САЩ са нарушили договора. И на 2 август Договорът за РСМО остана в миналото.

Изминаха само няколко седмици след като Договорът за РСМО престана да функционира. Наскоро САЩ проведоха изпитания на ракети със среден обсег, които биха нарушили Договора за РСМО, ако той все още съществуваше, а Путин заяви, че Русия ще вземе ответни мерки, ако САЩ разгърнат тези ракети в Европа.

Експертите са обезпокоени, че Договорът за РСМО е престанал да действа, тъй като това може да бъде началото на нова надпревара във въоръжаването. Може би то вече е започнало.“
, казва Вилхелмсен.

Това е опасна ситуация за Европа. САЩ могат да разположат своите ракети със среден обсег в европейски страни като Полша или Норвегия, за да окажат натиск върху Русия. Но, превръщайки се в площадка за изстрелване на американските ракети, европейските страни също се превръщат в мишена за Русия.“, добави експертът.

В подкаста на Forsvarets forum участва също Хеда Лангемюр, директор на Форума по външните работи и сигурността. Тя каза, че не само руснаците увеличават въоръжението си.

Правим същото. Първо ученията „Единен тризъбец“, а сега и временното разполагане на Американския втори флот в морето на север. Очевидно и двете страни изграждат своето присъствие.“, каза Лангемюр.

На въпрос не провокира ли Норвегия Русия, началникът на отбраната Хакон Брун-Ханссен отговори: „Кое е по-провокативно? "Американски самолетоносач в Норвежко море на хиляда километра от Русия, или ядрени ракети, насочени към нас на 16 километра от границата ни?"

Брун-Ханссен обаче все още вярва, че Русия няма да започне да атакува Норвегия с ракети в близко бъдеще. Въпреки това той осъзнава, че това ново оръжие е насочено към Норвегия и европейските градове, което не беше случаят преди, когато оръжията имаха голям обсег.