"Има огромен интерес към влизането в структурата на БРИКС, но оттам насетне - тази структура не е структурирана". Това каза икономистът доц. Григор Сарийски по БНР.

"Имаме материя, имаме потенциал за възникване на живот, т.е. има първична супа, но за да възникне организация, е необходимо нещо повече от такива първоначални декларации", коментира той.

По думите му всеки от желаещите да бъдат в тази структура вижда бъдещето на БРИКС по различен начин.

"Спомнете си как беше разбит Съветът за икономическа взаимопомощ (СИВ). Първото нещо, което беше направено, беше да се позволи на всяка от страните членки на СИВ да се договаря поотделно със западните партньори.

Когато загубите преговорни позиции по този начин, оттам насетне стъпката към раздробяване на този съюз е много лека.

В момента БРИКС функционира точно по този начин, т.е. по начина, по който функционираше СИВ малко преди своя разпад", смята икономистът.

"Ако разглеждаме ЕС, това е една що-годе хомогенна структура, макар с огромни забележки към тази хомогенност, докато в страните от БРИКС имате производители на ресурси и потребители на ресурси, производители на компоненти и на суровини, както и такива, които произвеждат стоки с висока добавена стойност.

Там е възможно да направите една структура, която сама по себе си да бъде самодостатъчна за своето развитие и да не разчита до такава степен на реализацията на външни пазари", обясни още Сарийски.  

Той подчерта, че натискът срещу създаването на тази структура е много голям и това е най-големият проблем - "липсата на някаква формална рамка, която да позволи на БРИКС най-сетне да заработи и да може да реализира своя потенциал на световния пазар".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук