Самият факт, че се е стигнало дотам, че да се промотира очакване от определени среди президентът на Републиката да направи партия, и че той и неговото обкръжение се самоопределят като "политическа алтернатива", свидетелства колко дълбоки са пораженията, които нанесоха последните няколко години върху българската демокрация. Това коментира във "Фейсбук" д-р Борислав Цеков, конституционалист и добавя:

"Президентът по Конституция не е нито алтернатива, нито коректив на партиите. Конституционният статус на президента в условията на парламентарното управление, което е нормата в Европа, е статус на неутрална власт, надпартийна по характер, която има арбитражни функции в условията на политическа криза.

Г-н Радев и неговото обкръжение разрушиха този конституционен статус на държавния глава, приравниха го до партиите и започнаха да воюват с тях. Това е една от основните причини за дълбоката политическа криза, която изживяваме, тъй като при Радев президенската институция беше унищожена като институционално пространство за събиране на партиите около националните приоритети в условията на криза.

Вижте, че той е стигнал дотам, че вече години в нарушение на закона не свиква дори Консултативния съвет по национална сигурност, който е един от тези формати, в които трябва да се постига съгласуваност и да се преодоляват конфликти. Никой политик, който е тръгнал по такъв път, не е завършил добре.

Не е случайно, че в демократичното общество има едно желязно правило - висши военни от кариерата не се допускат до висшата политическа власт, тоест до президентския и премиерския пост. Изключенията са само в следвоенни периоди, когато преходът трябва да се осъществи от големи авторитети, военачалници от времето на войната, като ген. Айзенхауер, ген. Де Гол.

Но в нормална ситуация никъде в демокрациите не се допускат висши военни от кариерата до прескачат директно от армията на тези два поста - президент и министър-председател. Знаете ли защо? Нарича се "бонапартизъм" - това е особената психологическа и поведенческа характеристика, която придобива висшият военен от кариерата и която го прави трудно пригодим към системата на демократичното управление.

Цялата му професионална кариера е преминала в командно-административни условия - живот в режим "команда-подчинение", който е диаметрално противоположен на демократичната дискусия и съгласуването на интереси, прозрачността и отчетността, които изискват демократичното управление. В същото време егото и нарцисизмът избуяват и пр. Тези неща са изследвани в науката.

В България постъпихме като в някакъв бантустан и беше лансиран от определени сенчести среди и избран чрез БСП един висш военен от кариерата, генерал. Е, защо има изненадани, че той волно или неволно руши демократичната политическа система и се стреми към концентрация и узурпация на власт?

Коментар на д-р Борислав Цеков, конституционалист, "Фейсбук"

 

ЧАСЪТ НА КОНСТИТУЦИОНАЛИСТА Самият факт, че се е стигнало дотам, че да се промотира очакване от определени среди...

Публикувахте от Borislav Tsekov в Събота, 21 септември 2024 г.