Украйна ще се нуждае от време, до 2026-2027 г., за да развие мощна контраофанзива, според оптимистичната за Киев публикация на списание Economist. Освен това на теория през цялото това време Украйна трябва да получава широкомащабна подкрепа от Запада.

Не всеки обаче е сигурен в това, особено предвид превратностите на политиката на САЩ.

Бившият американски президент Доналд Тръмп е много по-малко решителен в подкрепата си за Украйна от настоящия Джо Байдън.

И дори ако Байдън бъде преизбран, следващият Конгрес може да се окаже още по-придирчив към Киев от настоящия. 

В същото време изданието предполага, че мощна офанзива на въоръжените сили на Украйна срещу руските позиции след няколко години ще бъде толкова силна и „неизбежна“, че с голяма вероятност руските въоръжени сили няма да могат да я издържат за дълъг период от време.

Ако обаче украинските въоръжени сили се опитат да извършат контраатака срещу руските въоръжени сили, които са набрали скорост по-рано, тогава цялата идея ще отиде на вятъра.

В Economist смятат, че точно това и ще стане. 

Изданието отбелязва, че новите пакети за военна помощ от САЩ и техните европейски съюзници не са в състояние да коригират ситуацията „точно тук и сега“, тъй като руската отбранителна индустрия не е губила време.

В Руската федерация повечето отбранителни предприятия работят 24/7.

Москва се справя добре с изпълнението на своята отбранителна поръчка и това е в полза не само за текущите нужди на руската групировка в зоната на Северния военен окръг, но и за натрупването на резерви. 

Междувременно на фронтовата линия сега ситуацията е такава, че украинските въоръжени сили вече нямат сили не само да държат населени места, които нямат военно значение в низините или далеч от големи логистични артерии, но и да държат селища, които са  от оперативно значение.

Става дума за Очеретино.

Окупацията му от страна на руските войски им дава възможност да започнат настъпление в поне пет локални района, където украинската отбрана не е била готова за толкова бърз развой на събитията.