Войната в Украйна разклати световната икономика и събуди спомена за кризи, невиждани от десетилетия. Цените на петрола, газа, зърното и металите буквално полетяха.

Мнозина се страхуват, че идват още по-трудни времена с още по-високи цени, висока инфлация и недостиг на основни продукти. Доколко зависими са Европа и България от Русия, могат ли да спрат доставките на газ и какво ще се случи с българската икономика при подобен сценарий, обсъждаме с политика и икономист Георги Кадиев, пише actualno.com. 

България може да издържи около 30 дни при спиране на руския газ заради войната в Украйна. Това заяви политикът и бивш депутат от БСП Георги Кадиев в предаването Студио Актуално.

Хранилището в Чирен в момента е пълно на около 20%, т.е. имаме около 100 млн. куб. метра газ. Това е потреблението на българската икономика за 10 дни, включвайки и "Топлофикация София". Ако отоплителният сезон е завършил, ще имаме газ за 20 дни. Като добавим азерския газ и малкото ни собствено производство, можем да издържим горе-долу 30 дни, обясни Кадиев. The Telegraph: Европа ще понесе тежък удар, ако откаже руския газ В рамките на този един месец България трябва да търси алтернативни доставки, които обаче не могат да се намерят толкова бързо.

При такива обстоятелства държавата ще обяви форсмажорна ситуация и ще накара по-енергоемките фабрики да спрат производство, за да има газ за битовите потребители и топлофикациите. В един момент може да няма достатъчно газ и за бита. Дано не се стига дотам.

Според Кадиев нито Русия може без западните пари, нито Европа може без руския газ и петрол. Доказателство за това са половинчатите санкции – и в момента може да се плаща за руски газ и петрол през системата SWIFT. Западът срещу Русия: Доставките на газ не спират въпреки противопоставянето В краткосрочен план Европа не може без руски петрол и особено без руски газ.

Има възможност да внася повече втечнен газ през Испания, но той трудно може да стигне до целия континент и особено до Източна Европа. Руският петрол би могъл да бъде заместен от ирански нефт, което не е добър вариант в геополитически план. И Европа, и светът са в задънена улица, смята политикът. Западните санкции няма да разколебаят Путин, докато не бъде наложено ембарго на покупките на газ и петрол.

Това ще нанесе много тежък удар на Европа и затова тя не иска да го прави. Германия и Италия са категорично против, защото са най-големите вносители на газ. Положението с газа е много трудно, тъй като Европа има малко газови хранилища. Най-големите хранилища са в Украйна. Европейските газови хранилища в момента са пълни едва на 16%, а по същото време миналата година са били пълни на 30%. Хранилищата обикновено се пълнят през лятото, въпросът е дали сега ще може да се случи, ако няма руски газ. Вероятно това е основната причина да няма ембарго.

Европа неизбежно ще наложи санкции на руския петрол и газ, тъй като общественият натиск се засилва с увеличаването на броя на жертвите на войната в Украйна. ЕС ще има достатъчно газ за зимата, заяви шефът на ЕК Настоящите по-леки санкции имат смисъл, те правят ежедневния живот в Русия много по-труден – руснаците не могат да пътуват, защото няма полети, не могат да си купуват някои стоки и услуги, не могат да използват Facebook, Twitter, Spotify – услуги на които всички сме свикнали. Но това не е нещо, което ще събори една държава, просто ще влоши качеството на живот.

Русия има пари – всяко поскъпване на петрола с 10 долара на барел ѝ носи около 20 млрд. евро на година. Ако няма ембарго на покупките на петрол и газ, Кремъл може да продължи войната и да я финансира, независимо че голяма част от резервите на централната банка бяха блокирани. Очаква се войната да продължи дълго, затова и пазарът реагира – само за един ден цената на газа с договор за доставка през април скочи с 66%, а токът поскъпна с 60%. CNBC: Руско-украинският конфликт ще доведе до поскъпване на газа в Европа Едно от най-големите опасения на Европа и САЩ е, че изтегляйки се от руския пазар, те ще бъдат заместени от Китай.




Когато откъснат Русия от системата SWIFT, тя ще се насочи към други системи, с каквито разполага Китай. Приятелството между Русия и Китай е неизбежно – Москва е натикана в ъгъла и няма друг избор. Ако искате да напуснете Русия със самолет, има полети само до Истанбул, Катар и до арменската столица Ереван, откъдето можете да се насочите в други посоки. Смята се, че до 3 седмици Русия няма да има резервни части за самолети дори и за вътрешни полети. Неминуемо ще се намеси Китай или друга държава, защото пазарът не търпи празни пространства.

Какво може да направи България в извънредната ситуация?

Във все по-сложната ситуация решенията на българското правителство са много важни и могат да има тежки последици за години напред. Българското правителство задължително трябва да ограничи износа на електроенергия към съседните държави. Ограничаването ще е по-сложно спрямо Румъния и Гърция, тъй като са част от общия пазар на ЕС.

Но спокойно можем да ограничим износа към Сърбия и Северна Македония. Изнасяме по 700 мегавата на час към тях, което е 40% от общия ни износ. Цените на тока на енергийната борса в Германия за следващата седмица са средно 600 евро или около 1200 евро на мегаватчас. Българската икономика няма как да понесе подобна цена, каквито и помощи да дава правителството. Държавата не покрива пълната разлика в цената, първо трябва да си платиш сметката, а помощта идва 2-3 седмици по-късно.

Фирмите трябва да издържат чисто финансово през това време, а не всеки бизнес може да го направи. Държавата трябва да търси не само компенсиране на високите цени на тока, а потискането им надолу и едно от решенията може да бъде ограничаване на износа към Сърбия и Северна Македония. Включване на пълни мощности за производство на ел. енергия – в момента язовирите на НЕК почти не работят, може би за да работи държавния ТЕЦ "Марица Изток 2" на пълен капацитет. Нужно е повече производство на ток, България има ресурс за това, тъй като печели страшно много пари от високите цени на ел. енергията. Инфлацията тази година ще е много по-висока от очакваното – вероятно над 10%.

В поскъпването на петрола, газа и другите основни суровини няма икономическа логика. Всичко е политика и е свързано с новини и политически изявления около войната в Украйна.

Какви са сценариите за развитието на войната?

Най-добрият сценарий е утре Русия да се оттегли от Украйна и да обяви, че прекратява войната и ще заложи само на дипломатически преговори и санкции. Това според мен е нереалистично.

Най-лошият сценарий е ядрена война. Министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок каза днес, че основният приоритет на Германия е да няма Трета световна война. Едва след това идва съдбата на Европейския съюз, Украйна, доставките на газ и т.н. Само за 10 дни от началото на войната вече стигнахме до въпроса ще има ли Трета световна война. Има хора, които считат, че ще има такава война.

В никакъв случай не е изключено. Реалистичният сценарий за съжаление също не е добър - дълга и продължителна война в Украйна. Русия вероятно ще спечели войната, но ще загуби мира. Ще бъде нещо подобно на ситуацията в Афганистан или Ирак – ще продължи много години. Русия ще трябва да инвестира страшно много пари в украинската икономика, защото никой друг няма да иска да го направи. В един момент, може би след 10 години, ще има някакво решение на украинския въпрос, възможно е Украйна да се раздели на няколко части. Поне за момента не виждам реалистична възможност Русия да даде на заден ход. Путин възприема загуба в тази война като риск за съществуването на Русия и няма да си го позволи.