Експерт по международна сигурност с прогноза за края на войната в Украйна
Русия губи конфликта в геополитически и военен план, ще поиска преговори за мир, смята проф. Румен Кънчев
Експертът по международна сигурност и геополитика проф. Румен Кънчев проследи хронологията на войната в Украйна. Бившият зам.-министър на отбраната направи и прогноза за приключване на конфликта.
"Началото на днешната ситуация беше поставено с две писма, в които се искаше едно и също - САЩ и страните от НАТО да се върнат на позициите си от май 1997 г., като бъде изтеглена цялата военна инфраструктура. В отговора на САЩ се предлагаха 3 кръга разговори. Русия не отговори повече и беше дадена заповед за инвазията в Украйна", припомни гостът на Bulgaria ON AIR.
По думите на проф. Кънчев в налице фаза на нова ескалация на конфликта. Тя е свързана както с руската страна, така и с позицията на Украйна.
"Все по-малко двете страни говорят за мир. В понеделник Путин проведе среща с колегиума на Министерството на отбраната, в което беше казано, че руската армия е готова да се сражава до победата. При посещението на Зеленски в САЩ беше заявено същото. И двете страни си поставят победата като задача минимум. Тази война вероятно ще продължи много дълго", заяви експертът по международна сигурност и геополитика.
"В геополитически план Русия губи войната, вероятно ще я загуби и във военен. Губи я и в стратегически план. Върви процес на преструктуриране на европейската архитектура за сигурност и Западът вече не иска да работи с Русия. Русия все повече е изтласквана от полето на международната политика", каза още проф. Кънчев.
За него няма две мнения, че Путин оказва преса върху Лукашенко и Беларус да се включат по някакъв начин във войната. Беларус има около 10 000 войници, които да постави в оперативна готовност, тя няма никакъв интерес да подкрепи Путин, отбеляза експертът.
"Посещението на руския президент беше именно с такава цел. Добре е конфликтът да не се разширява и да не обхване съседите. Американската дипломация много внимателно следи този процес", поясни бившият зам.-министър на отбраната.
Проф. Кънчев призна, че не е разбрал каква точно е целта на визитата на военния ни министър в Украйна. А в списъка с оръжия на САЩ за Украйна се виждат системи, които ние спокойно бихме могли да предоставим, стана ясно от думите му.
"Силно учуден съм защо е тази тайнственост и защо не участваме по-смело в подкрепата си за Украйна. Ще дойде един ден, в който този въпрос ще ни бъде заданен. Имаме военни заводи. В тези месеци сме продавали огромно количество оръжие. Излиза, че се възползваме от кризата, за да печелим от нея, а не подаряваме и не показваме солидарност", подчерта проф. Кънчев.
Гостът добави, че стратегията на руската армия е да унищожава всички системи, които обслужват цивилното население. Да се предизвика паника и украинските граждани да окажат натиск на правителството за прекратяване на конфликта. Но се оказва, че все по-силни стават духът и мотивацията им за победа, смята експертът по геополитика.
"Ако започнат преговори по 10-те точки, предложени от украинската страна, според Зеленски в края на февруари може да се стигне до мирни преговори и прекратяване на убийствата. Проблемът е, че и двете страни не могат без победа. Загуба на Украйна би означавала дълбоко разместване в Европа. Би била приета като загуба на самите европейци. Тежка загуба на Русия би означавала смяна на режима. Конфликтът навлиза в много тежка фаза на ескалация", настоя проф. Кънчев.
Той завърши с думите, че авторитарният режим на Путин продължава да бъде устойчив в Русия. И допълни, че в същото време Украйна ще бъде подкрепяна изцяло от САЩ и НАТО. Експертът прогнозира, че руснаците ще поискат да седнат на масата на преговорите след лятото на 2023 г.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
21 Коментара: