"Пакетът от законови промени, свързани със спецправосъдието, не съм сигурен дали действително е изработен в необходимата степен на съвършенство, за да предотврати някои възможни рискове, тъй като става въпрос за закриването на ключови институции.

Не може да се отрече, че те заемат изключително важно място в сферата на наказателното правосъдие и едно недообмислено закриване би могло доста да забави голяма част от делата, които са там. А в един по-лош сценарий, може да доведе и до провал с някои от тях".

Това каза пред БНР Димитър Марков от Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията.

По думите му специализираните съд и прокуратура се занимават с изключително сложни дела, част от които са с много обвиняеми и подсъдими, с огромен по обем доказателствен материал:

"Остава недоизяснен въпросът до каква степен съдиите и прокурорите, работили досега по тези дела, ще могат да продължат да работят по тях". 

Марков подчерта, че все още съществуват рискове всичко да започне отначало заради процедурни неуредици.  

"Един от недостатъците на тази реформа е, че тя не беше консултирана в достатъчна степен с представителите на съдебната власт".

Според Димитър Марков е било очаквано ВСС да отложи с процедурни стъпки решението за евентуално освобождаване на Иван Гешев от поста главен прокурор.