ЦИК трябва да обяви имената на новите 240, а те да решат дали останат в Народното събрание. На този фон президентът не обяви кога ще свика първото заседание на 50-ото НС.

Преподавателят по конституционно право д-р Орлин Колев обясни пред Bulgaria ON AIR, че основният закон на страната вменява на президента задължението в едномесечен срок от проведените избори да свика Народно събрание. 

"До 9 юли следва да бъде свикан новоизбраният парламент. Старият не се разпуска автоматично, а с акта на полагането на клетва от страна на новоизбраните народни представители. 49-ят парламент все още функционира. Няма нещо да им забрани да упражнят цялата власт, която е предоставена на парламента", заяви д-р Колев.

Той обясни в детайли каква е процедурата:

"От момента на полагане на клетва се конституира новият парламент и народните представители веднага могат да внесат законопроекти и да отправят питания. На първото заседание следва да бъде избран председател и зам.-председатели. Първото заседание може да продължи няколко дни, но това не означава, че нямаме 50-и парламент и че 49-ият функционира.

След това трябва да се конституират парламентарните групи, за да започне връчването на мандатите за съставяне на правителство. Няма срок за провеждане на консултации, но има срок от момента на връчване на първия мандат. Няма срок за провеждане на консултациите между президента и парламентарните партии".

"Ако се изчерпат първите два мандата, президентът връчва мандат за трети опит за правителство. При третия опит президентът има едноседмичен срок да връчи мандата на парламента група, а не на премиер, както е при първия и втория мандат. Тя няма ограничение в срока, в който да предложи правителство", стана ясно още от думите на д-р Колев.

Според него се наблюдава правилна парламентарна практика да се забрани на отделилите се депутати да влязат в друга парламентарна група. В този смисъл отцепниците не могат да образуват парламентарни групи.