Енергиен експерт обясни какво ще стане с "Лукойл" при ембарго на руския нефт
По думите на Христо Казанджиев България трябва да започне много сериозно да се отнася към независимостта на петролната ни индустрия от Русия
Ръководството на "Лукойл" не разглежда нещата от гледна точка на националните интереси, разбира се, те подхождат към проблема от корпоративна гледна точка, но истината е, че рафинерията може да работи и с нефт сорт Брент, който е аналог на сорт Урал.
В спецификацията на двата типа нефт нещата са в много голяма степен сходни, така че не би трябвало да има проблеми да преработката на Брент и "Лукойл" трябва да предприеме незабавни мерки за осигуряване на доставчици на нефт сорт Брент от международните пазари.
Евентуално ембарго върху доставките на руски нефт не би трябвало да повлияе върху работата на "Лукойл Нефтохим Бургас". Освен ако по чисто политически причини такава крайна мярка не бъде предприета от ръководството (на рафинерията -б.р.), каза пред БНР енергийният експерт Христо Казанджиев.
По думите му България трябва да започне много сериозно да се отнася към независимостта на петролната ни индустрия от Русия и "да предприеме мерки по въвеждане в регулация на "Лукойл Нефтохим Бургас" като доставчик с доминиращо положение на пазара на петролни деривати у нас":
"Докато организира доставките на нефт от други източници, освен Русия, рафинерията може да се позове на форсмажорни обстоятелства и да поиска доставки от Държавния резерв за кратък период от време".
Казанджиев посочи, че България ползва руски природен газ, който се доставя от спот пазара: "От фирма, която има тесни бизнес интереси с "Газпром" и Русия, но действа като независим търговец и доставя природен газ на цените на Централноевропейския газов хъб.
Цените на спот пазара в момента са с 20-30% по-високи от цените на тръбния газ. Но вина за това няма българското правителство. Единствено вина за това има Русия и тя би трябвало да понесе своите отговорности".
Последвайте ни
2 Коментара: