"Франс прес" свали маските: Шулц, който е новият Робин Худ, ще нанесе пагубен удар на Меркел!
Ясин льо Форестие сравни бившият председател на ЕК с американския президент Доналд Тръмп
Те обаче също така разшириха разликата в благосъстоянието и помогнаха за създаването на милиони от т. нар. „работещи бедни“, които често имат по няколко договора за почасова работа и продължават да изпитват трудности да си плащат сметките – често наричани и прекариат.
Мнозина от основната група поддръжници на СДП обърнаха гръб на партията.
„Ние също правим грешки“, каза Шулц по време на среща с търговски синдикалисти, имайки предвид пакета от реформи, допълвайки, че „важното е когато се разпознаят направените грешки, да се поправят“. Той също така обеща да удължи срока на даване на помощи за по-възрастните безработни и реалното премахване на отворените временни трудови договори, в полза на такива с фиксиран срок.
Мнозина виждат хода на Шулц като директна атака срещу реформите на Шрьодер, прокарани в началото на века.
„Робин Худ на СДП“, се казва в коментар на бизнес ежедневника „Хандесблат“. „Мартин Шулц променя курса на Социалдемократическата партия наляво“, посочва още той.
Със своите предложения Шулц безсрамно измества наляво хода на СДП – партия на над 150 години, която в момента е по-малкия партньор в широката коалиция на консерваторите на Меркел. С това тя влиза в унисон с британската Лейбъристка партия при настоящия й лидер Джеръми Корбин или френските социалисти при кандидат-президента Беноа Амон.
Шулц е аплодиран и от германската крайнолява партия „Ди Линке“ (Лявото – бел. ред.). Тя сигнализира, че сега е много по-отворена към влизане в лява коалиция със СДП след септемврийските избори, която по всяка вероятност ще трябва да включва и еколозите от партията на Зелените.
По-силни станаха и критиките от дясно. Един от лидерите на Християндемократическия съюз (ХДС) на Меркел – Михаел Флухс, обвини Шулц в използване на „социален популизъм“. Финансовият министър Волфганг Шойбле пък набеди кандидата на СДП в използване на демагогия, описвайки като катастрофална ситуацията на работниците в Германия, докато в същото време прави фискално безотговорни обещания.
Почти като Тръмп
„Почти едно към едно с Тръмп“, заяви Шойбле в скорошно интервю за ежедневника „Шпигел“, правейки паралел между подхода на Шулц с този на милиардера реалити звезда, спечелил битката за Белия дом.
Шулц влезе в надпреварата срещу Меркел в края на януари с натрупана преднина пред своя предшественик начело на СДП Зигмар Габриел, който в момента е външен министър. За разлика от Габриел, Шулц не е бил част от широката коалиция на Меркел, която е на власт от 2013 г. и може да я критикува от разстояние.
Добър оратор, известен със своята силна реторика, Шулц успя да върне енергията на партия, която прекара години, куцукайки в сянката на Меркел. СДП дълго време кръжеше около 20-те процента, с 15% зад ХДС. Но „ефектът Шулц“ отново изтласка двете големи традиционни партии рамо до рамо.
Шулц е популярен особено след младите, мнозина от които могат да бъдат видени на събития на СДП, носейки тениски с мотото на Шулц „MEGA“ - „Make Europe Great Again“ или „Да направим Европа отново велика“.
Новодошлият може да разчита и на значителна умора на избирателите от Меркел, която е на власт повече от десетилетие, а образът й е отслабен от бежанската криза, дала стимул на националистическата и антиимигрантска партия Алтернатива за Германия (АГ).
С оставащи още седем месеца до изборите е прекалено рано за предсказания, но повечето наблюдатели са единодушни, че надпреварата е станала по-интересна.
Според проучване, публикувано в неделя от в. „Билд ам зонтаг“ СДП има 33% подкрепа – с един процент пред партията на Меркел.
Последвайте ни
0 Коментара: