Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер изрази в интервю пред Bild am Sonntag опасения от възможна по-тежка конфронтация между Русия и Запада. Едва половината страни от ЕС подкрепиха британските мерки срещу Русия във връзка с инцидента „Скрипал”. Само Франция и Великобритания участваха в удара на САЩ на 14 март срещу Сирия.
„Ние не трябва да обявяваме за враг Русия като цяло” – призовава Щайнмайер. Според него, инцидентът в Солсбъри „предизвиква безпокойство”, но не по-малко безпокойство предизвиква „стремително нарастващото отчуждение между Русия и Запада, чиито последствия излизат извън рамките на този инцидент” – твърди той. И добавя: „Да се противодейства на това опасно отчуждение е предизвикателство и задача на отговорните политици.”
 
Самият Щайнмайер е изявен политик на европейския политически подиум. Той отразява интересите не само на германските, но и на европейските бизнес-кръгове, които не са заинтересовани от конфронтацията, но не успяват да повлияят на политическата върхушка, защото тя се дирижира еднолично от „политическия корсар” САЩ.
 
В продължение на четири години изолацията на Русия се провеждаше в икономическо направление. И понеже резултатите не задоволиха Вашингтон (без оглед кой е президент), бяха ескалирани политически мерки: изостряне на ситуацията в Сирия, инцидентът в Солсбъри. Политическата линия трябваше да даде на САЩ допълнителни аргументи в разговора с европейците.
 
В Европа прекрасно разбират за какво става дума и се опитват плахо да парират тези политически аргументи за по-нататъшната изолация на Русия.
 
Руският политолог Борис Шмельов гледа скептично на перспективите. Според него, Франк-Валтер Щайнмайер принадлежи към малцината западни политици, които разбират цялата пагубност от конфронтацията с Русия. Не обаче от тях зависи направлението в политиката. На Запад и конкретно в Германия преобладават гласовете на настроените на конфронтация с Русия.
 
Западът начело със САЩ е взел линия за задушаване и разгром на Русия, за да я застави да се подчини на правилата на играта, които Западът определя. Збигнев Бжежински в една от последните си книги писа, че новият ред през ХХІ ще бъде създаден за сметка на Русия, против Русия и върху костите на Русия. Съдейки по всичко, това твърдение вече е заложено в политиката на Запада.
 
Политиците от типа на Щайнмайер на Запад са малцинство, те не определят политиката спрямо Русия. Затова може да се очаква ожесточаване на конфронтацията, при която ще бъде изграждана биполярна структура на света въз основа на противопоставянето на Запада срещу съюза на Русия и Китай.
 
Повече от очевидно е, че ако Русия бъде разгромена от Запада, Китай ще стане следващия по ред и в негов интерес е да подкрепя сега Русия.
 
Редакция БЛИЦ