Наистина е безпрецедентно това, което се случва в парламента, но не защото се случва, а защото тези събития се случиха по най-глупавия начин. Процедурата, по която гласуват нашите депутати, е най-малоумната процедура за балотаж, която аз изобщо съм срещал.

Това заяви пред Нова телевизия математикът и бивш заместник-председател на Централната избирателна комисия (ЦИК) проф. Михаил Константинов по повод невъзможността на депутатите да изберат председател на Народното събрание (НС).

Всички други са по-умни. Нашата е най-тъпата.

Как се прави балотаж? Отиват всички, които искат да се явяват. Първите двама с най-много гласове „за“ отиват на балотаж. Броят се само гласовете „за“ другите нямат значение.

Може да се постави изискване да бъдат 61, примерно, което е едно мнозинство при 121 депутата.

А тях сега ги пускат поотделно. Ами те и двамата могат да вземат по 120 гласа.

И какво правим? Т.е. те имат твърда подкрепа и става.

Не се прави така. Не може поотделно да гласувате за единия или за другия. Гласувате или за единия или за другия“, обясни той.

Сбъркана процедура 

„Балотажът, който го има в момента в парламента, не е балотаж, а една тотална глупост. По-глупав може и да има, но аз не го знам“, възмути се анализаторът.

Те си избраха най-глупавите процедурни правила. Да бъдат така добри да го променят и за нула време ще си изберат председател“, призова той.

Според него всичко това има цел: „Искат да добутат до месец март-април догодина. Защото през зимата януари трудно се правят избори. Като паднат преспите за първи път през януари, ще видим как се правят в дълбок сняг избори“.

„Ако на избори вие зачертаете и единия и другия кандидат, невалиден ще ви излезе гласът. Те направиха точно това.

Аз по-глупаво не съм виждал“, подчерта отново проф. Константинов относно процедурата за избор на шеф на НС.

За „санитарния кордон“

„Не може да ограничавате депутата в неговата депутатска дейност по абсолютно никакъв начин. Не само заради традицията, защото има решение на Конституционния съд от 2009 за това нещо.

Защото зад всеки депутат стоят между 8 и 10 хиляди души, които са легитимни български избиратели. Освен това всеки депутат представлява всички избиратели“, подчерта математикът.

„Не може да заявявате, че ще ограничавате дейността на депутат и депутатска група“, каза той относно „санитарния кордон“ и добави: „Това е тотално нарушение на Конституцията“.

Вижте какво става във Великобритания, Франция и Германия. Това са трите крака на Европа. В момента всеки един от тези крака е разяден.

Процесите там са много по-страшни от нашите“, посочи проф. Константинов.

Той изрази надежда, че българският вариант на тези процеси ще бъде по-лек.

Българските дефекти 

„Вчера завършиха американските избори. Ако си мислите, че са завършили с избирането на Тръмп, не е вярно.

Избираха се сенатори и членове на Долната камара. Вчера беше избран последният член на Долната камара – един месец след изборите.

Представете си в България правим избори и ЦИК чака един месец, за да съобщи резултатите. Ами ще ги избесят на третия ден“, коментира той.

„Когато процедурите са калпави, демокрацията не работи. Точно това виждаме в България.

Много лесно можем да го оправим това нещо. Моят съвет към политиците - не пипайте нещо, което работи.

Предишната Конституция работеше много добре“, посочи проф. Константинов. 

Рано или късно добро политическо правителство в България ще има. Но дано не го направим по трудния начин.

Има два трудни начина - да се втвърди режимът в България и да се отиде към еднолична власт, или толкова рязко да се влоши международното положение, че просто да стане ясно, че така повече не може.

Когато стане страшно, когато ви натикат в ъгъла, тогава се биете.

Това трябва да направи българският народ, да се обедини, защото идват лоши времена. Те дойдоха вече, не сме го разбрали“, предупреди той.