"Икономист": Новите президенти на България и Молдова не са толкова проруски настроени
Никой от тях няма да внесе радикални промени в геополитическата ориентация на страната си в краткосрочен план
В действителност обаче политическият живот в страната се доминира от олигарси, които са мотивирани по-скоро от финансови, отколкото от геополитически интереси. Премиерът Павел Филип е тясно свързан с Влад Плахотнюк, който е най-могъщият бизнесмен и най-непопулярният политик в Молдова. Според Виктория Букарату от молдовската Асоциация за външна политика, след обявеното първо посещение на Додон в Москва вероятно ще бъде последвано от успокоителна визита в Брюксел. Предизборното му обещание да анулира молдовските споразумения с ЕС ще бъде игнорирано, не на последно място защото - за разлика от Русия - ЕС, неговите страни членки и САЩ отпускат значителна финансова помощ на Молдова.
Според Букарату проруската реторика на Додон е начин да окаже натиск на Запада да продължи да дава пари без да се правят сериозни реформи, пише "Икономист". В България победител е Румен Радев от БСП, бивш пилот на МиГ-29 и бивш командващ българските ВВС. Той победи кандидатката на партията на премиера Бойко Борисов, който подаде оставка. Напролет в страната вероятно ще се произведат парламентарни избори.
Радев бе подкрепен от етническите турци в България, чиято главна партия е тясно свързана както с местни олигарси, така и с руски фирми. Българските социалисти са подкрепяни от консервативни пенсионери и от свързаната с Москва Православна църква. В предишни правителства обаче партията се съгласи да приеме американски бази в България и прегърна членството в НАТО, отбелязва списанието.
Според Димитър Бечев от Харвардския университет България може да постигне ситуация, в която и вълкът да е сит, и агнето да е цяло, като остане лоялен член на ЕС и НАТО, а същевременно подаде ръка на Русия. Той отбелязва, че в това отношение Радев всъщност не се различава особено от Борисов. Както казва самият Радев: "Доскоро пилотирах съветски изтребител, дипломирах се в американска военна академия, но съм български генерал. Моята кауза е България." Бечев смята, че следизборните позиции на страната ще се определят "от и за български политици, а не заради Путин или Брюксел", смята "Икономист".
Заглавията, че проруски кандидати са спечелили президентските избори в тези две страни неизбежно ще разтревожат мнозина на Запад и ще предизвикат аплодисменти от Москва. В действителност обаче политиката и в двете страни се движи от вътрешнополитически сили, най-вече от усилията на олигарси да гарантират финансовите си интереси. Лидерите им са обиграни в изкуството да играят и с Русия, и със Запада, и да ги настройват един срещу друг. Очаквайте това да продължи, а не някакви драматични геополитически промени, пише британското издание, цитирано от БТА.
Последвайте ни
0 Коментара: