Последният месец донесе поредица от лоши новини за Украйна, които нямат нищо общо със загубите на бойното поле – а на хоризонта се очертават още, коментират в редакцията на изданието Insider.

Украйна разчита до голяма степен на западната помощ, откакто Русия постави началото на война, която продължи много по-дълго, отколкото мнозина очакваха.

Украинската контраофанзива, започнала през юни, също напредва по-бавно, отколкото мнозина се надяваха, въпреки доставките на оръжия от Запада.

В началото на октомври социологическите проучвания показаха, че подкрепата за предоставяне на оръжия на Украйна е намаляла сред американците и от двете политически партии - тревожен знак за Киев.

Перспективите за бъдеща помощ на САЩ за Украйна станаха още по-лоши на 7 октомври, когато ХАМАС започна вълна от атаки срещу Израел, което предизвика бърз ответен удар и контраудари в Ивицата Газа.

Оттогава насам конфликтът в Близкия Изток доминира в американските медии и държи вниманието на мнозина във Вашингтон.

Нора Бенсахел, професор в Училището за напреднали международни изследвания на "Джон Хопкинс“ и експерт по отбранителната политика на САЩ подчертава пред Insider, че украинците и техните съюзници са загрижени, че фокусът върху Ивицата Газа може да отвлече ресурси, иначе предназначени за Киев.

"Това съсредоточаване върху Газа стана още по-интензивно, когато Израел започне сухопътна инвазия, отчасти, но не само поради огромната хуманитарна криза, която настъпи“, уверена е Бенсахел.

Президентът на САЩ Джо Байдън поиска от Конгреса да приеме пакет от военна помощ от 105 милиарда долара, основно за Израел и Украйна, но не е ясно дали ще бъде приет, до голяма степен поради другата лоша новина, която Киев получи наскоро: новият председател на Камарата - Майк Джонсън от Републиканската партия.

"Ако бях на мястото на украинците, също щях да се притеснявам от новия председател на Камарата, тъй като Джонсън бе един от крайнодесните републиканци, които гласуваха за ограничаване на помощта за Украйна“, припомня Бенсахел.

Джонсън, който беше избран за поста на 25 октомври след свалянето на Кевин Маккарти, даде знак, че все още е отворен за допълнително финансиране за Киев, въпреки колебанието на някои в неговата партия.

В миналото обаче той гласува с малцинство от републиканците в Камарата на представителите срещу допълнителна помощ. Застъпническата група "Републиканци за Украйна" му даде оценка "слаб“ за подкрепата за Украйна.

Докато искането на Байдън за финансиране изглежда имаше широка подкрепа в Сената тази седмица, съдбата му остана несигурна в Камарата, където някои републиканци се притесняват от допълнителна подкрепа за Украйна.

За да успокои тези членове, Джонсън пусна законопроект в понеделник, който предвижда намаляване на помощта от 14 милиарда долара за Израел, отделяйки средствата от по-широкия пакет, поискан от Байдън.

Другата потенциално лоша новина за Киев е, че Конгресът ще се стреми да избегне предстоящото спиране на работата на правителството на 17 ноември. Законодателите избегнаха т.нар. шътдаун в края на миналия месец отчасти чрез премахване на новата помощ за Украйна от споразумението за разходи.

Тъй като войната продължава, може да има още проблеми за Киев в бъдеще. Саймън Майлс, асистент в Училището по публична политика към университета "Дюк“ и специалист по история на СССР и американо-съветските отношения, предупреждава, че Украйна може да се изправи пред по-голямо предизвикателство след година, на президентските избори през 2024 г.

"Президентството на Тръмп ще бъде лоша новина за Украйна и мисля, че трябва да приемем сериозно вероятността този конфликт да не бъде решен дотогава“, казва Майлс.

В допълнение към прекратяването на помощта, САЩ могат също така да наложат ограничения върху произведените в страната оръжия, които европейските държави биха могли да предоставят на Украйна от собствените си запаси.

"Мисля, че в момента планът на Путин е да изчака тези избори и вероятно да се опита да използва руския капацитет, за да им повлияе, с надеждата, че това ще доведе до спиране на украинските военни усилия“, обяснява Майлс.

"Не мисля, че това ще бъде краят на способността на Украйна да се съпротивлява, но несъмнено ще промени характера на конфликта.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук