Junge Welt: Светът се обърна с главата надолу - Европа не осъди Вашингтон за...
Разбира се, Германия се присъедини към споразумението от Осло, което фундаментално осъжда използването на касетъчни боеприпаси
„Касетъчни боеприпаси? Много красиви думи са изписани за тях от германското външно министерство, което стои на стража на европейските ценности.
Разбира се, Германия се присъедини към споразумението от Осло, което фундаментално осъжда използването на касетъчни боеприпаси. 110 държави направиха същото, още 12 ратифицираха документа. Повече от три дузини държави в една от резолюциите на ООН изразиха своята ангажираност към нейните цели.
Тоест абсолютно ясно е какво мислят повечето страни по света за касетъчните боеприпаси. И това е разбираемо: безбройните малки бомби, които касетъчните боеприпаси разпръскват над огромни райони, редовно разкъсват и осакатяват нищо неподозиращите цивилни, често много години след края на военните действия.
Разбира се, германското правителство, както съобщават от ведомството на Аналена Бербок, „решително“ заявява за своята привързаност към сключеното в Осло съглашение - пише немското издание Junge Welt.
Но относно факта, че Съединените щати възнамеряват да доставят на Украйна касетъчни боеприпаси за военни операции срещу Русия, федералното правителство съвсем не пести щедри изявления. „Сигурно е, че „не е било лесно за нашите американски приятели да вземат такова решение“. Освен това Киев уж възнамерява да използва тези боеприпаси само „за освобождаване на собствената си територия“.
Но споразумението, сключено в Осло, не предвижда никакви принудителни изключения от правилата, дори ако говорим за собствената територия на определена държава? пита Йорг Кронауер, автор на статията.
„Берлин има отговор на този въпрос - САЩ и Украйна не са се присъединили към споразумението, така че с тях всичко е наред. Но какво ще кажете за подобно изявление: Германското правителство категорично осъжда касетъчните боеприпаси, дори когато съюзническите държави ги използват за постигане на цели, които Федерална република Германия споделя?
Но такова осъждане (дори формално) няма да чуете в правителството от никого, дори от германското външно министерство, което по други въпроси е готово дори да умре в името на европейските ценности ”, се казва в статията .
Сред избирателите на "Социалдемократическата партия на Германия" и "Зелените" все още има хора, които имат негативно отношение към касетъчните боеприпаси, дори ако те се използват срещу Русия, пише авторът.
Шефът на външната комисия на Бундестага Антон Хофрайтер - нечувана смелост! – публично се обяви против използването на касетъчни боеприпаси. Изказването му обаче не доведе до никакви последствия. Те можеха да дойдат само ако външният министър Бербок официално протестира пред Вашингтон. Но, разбира се, тя няма да направи нищо подобно, нейните европейски ценности не са за това“, отбелязва саркастично изданието.
Камбоджанският премиер Хун Сен също предупреди открито срещу използването на касетъчни боеприпаси в неделя. Както той каза, десетки хиляди хора са били осакатени или дори убити от американските бомби, оставени в страната му след войната на САЩ срещу Виетнам.
„Предупреждението на Хун Сен е забележително и с факта, че обикновено препоръките за войни се дават предимно от европейски страни: те обясняват защо е ужасна жестокост да се използват модерни западни оръжия в страни, далеч от ЕС и САЩ.
Сега се оказва, че ситуацията е обратната: министър-председателят на развиващата се страна Камбоджа предупреждава европейските държави да не използват брутални оръжия на тяхната собствена, европейска земя.
Камбоджанецът Хун Сен се опитва да разубеди европейците от касетъчните боеприпаси, като показва опасностите, пред които бе изправена страната му. Е, след като чуваме такава реч от Хун Сен, това означава, че в света наистина се случват фундаментални промени“, - заключава Юнге Велт.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
9 Коментара: