Каква е заплахата за Русия от новите американски ракети SM-3 с кинетично действие?
Бойната част на новото оръжие представлява подобрен прехващач
В началото на февруари, недалеч от Хавайските острови, разрушителят от ВМС на САЩ "Джон Пол Джонс" проведе успешни изпитания с новата противоракета Standard missile 3 (SM-3) Block IIA, която ще постъпи на въоръжение в ПВО комплексите на НАТО в Полша и Румъния след 2018 г.
Бойната част на новото оръжие представлява подобрен прехващач с кинетично действие. Казано с по-прости думи, предназначен е за точково поразяване на бойната глава на ракетата.
Освен това SM-3 получава подобрена радиолокационна апаратура. Благодарение на нея тя ще може да локализира ядрения боен заряд в облака от лъжливи цели, на какъвто ядрената бойна глава се разпръсква при приближаването си към земята.
Пуск на ракета от есминеца "Джон Пол Джонс". Снимка: Leah Garton / ВМС на САЩ / Обществено достояние
Американските конструктори са успели да увеличат и времето за полет на противоракетата. Тя вече може да поразява и цели на околоземна орбита. А следователно и противникови спътници.
Скоростта, с която SM-3 лети към целта, вече достига до 5 км/сек. Далечината на полета е 1000 км. Тоест изстреляна от територията на Полша, тя ще може да поразява обекти в небето над европейската част на Русия.
"Да уцелиш мухата в окото"
"Принципът, по който SM-3 прехваща целите, се казва "да уцелиш мухата в окото", когато тя вече е съвсем близо до теб. Все още системите за определяне на новата американска ракета не ѝ позволяват да порази именно ядрена бойна глава или балистична ракета в облак от лъжливи цели при приближаване до противника", каза за "Руски дневник" професорът от Академията за военни науки Вадим Козюлин.
Той отбелязва, че в момента тези ракети не представляват заплаха за стратегическото ядрено възпиране на Русия. Но утре ситуацията може кардинално да се промени.
"Американският ВПК работи активно над хиперзвуковите технологии и след 15 години четвъртата модификация на SM ще може да сваля нашите ядрени ракети на територията на Русия още в момента на изстрелването им", подчерта Козюлин.
По думите на експерта периода на ускоряване на ракетите от комплексите "Топол-М" до излизането им в космоса, е малко под 5 минути.
"След 15 години това ще се превърне в сериозен проблем. Затова проблемът с ЕвроПРО трябва да бъде решен сега", допълва военният анализатор.
Но това не е единственият проблем, който тревожи експертите.
Ракетите със среден обсег
В момента в САЩ отново се чуват обвинения по адрес на Русия, че тя нарушава Договора за ракетите със среден (от 1000 до 5000 км) и малък обсег (от 500 до 1000 км), които в съответствие със споразумението от 1987 г. Москва и Вашингтон са задължени да унищожат.
Американското издание The New York Times, позовавайки се анонимни източници от правителството на САЩ, обвини Министерството на отбраната на РФ, че е създало крилати ракети с ядрени бойни глави с радиус на поражение 2500 км.
Но нито авторитетното издание, нито американските политици успяха да представят някакви доказателства за обвиненията си. По думите на прессекретаря на президента РФ Дмитрий Песков, Русия спазва тези международни договори, които е подписала, в това число и РСМД.
Но американските политици побързаха да отговорят.
"Ако Русия планира да прави изпитания и да разгръща крилати ракети със среден обсег, то логиката подсказва, че ние трябва да отговорим...", заявиха американските сенатори-републиканци, преди да внесат в Палатата на Представителите законопроект, който разрешава на Съединените щати да разработват ракетни системи със средна далекобойност и да предоставят на съюзниците си съответните технологии, заобикаляйки договора за РСМД.
Руските анализатори са на мнение, че американците искат да се възползват от козовете си – пусковите установки МК-41 в Полша и Румъния могат да изстрелват както противоракети SM-3, така и крилати ракети от типа "Томахоук" (Tomahawk), с радиус на поражение 2500 км.
"Томахоук", както и руските "Калибър" (крилати ракети с морско базиране), могат да бъдат "преправени" така, че да се използват от ракетните войски", каза за "Руски дневник" източник от военно-промишления комплекс.
По думите му за създаването на сухопътна версия не се налага да бъде изобретявано колелото – трябва само да се смени насочващата глава, която изчислява траекторията на ракетата над отразяващата водна повърхност с "наземна" версия.
"Не отричам, че американците вече създадоха такава система за "Томахоук". Тя просто не се афишира", допълва той.
Източник: Руски дневник
Последвайте ни
0 Коментара: