Калфин обясни какво лошо чака България, ако стане това!
Според бившия министър „раздаването на пари на калпак” увеличава инфлацията
"Не е добър вариант България да има правителство на малцинството – това означава за всяко гласуване да има някаква подкрепа, която не е публична. Ще ми се да имаме редовно правителство, но то трябва да е с ясно мнозинство”.
Това заяви Ивайло Калфин – Изпълнителният директор на Европейска фондация за подобряване на условията на живот със седалище в Дъблин, бивш социален и външен министър на страната ни и бивш евродепутат, в ефира на NOVA News.
"Цялото увеличение на пенсиите го изяде инфлацията", обясни Калфин.
Според него „раздаването на пари на калпак” увеличава инфлацията. „Тези 25 ст. на литър гориво или помощта за бизнеса за цената на тока – смешно е някои фирми да се подпомагат от бюджета. Помощта на държавата идва от събиране на данъци от всички ни”, каза бившият евродепутат.
Според него подобно наливане на пари се случва заради липсата на правителство, което да носи отговорност. „Никой няма такъв хоризонт – има нужда от дългосрочна политика. В социалната политика има нужда от промени, които да се случват”, обясни Калфин.
„За минималната работна заплата (МРЗ) трябва да се договори механизъм – половината от средната работна заплата, което не е еднократен механизъм. Тя се облага с данъци, това означава повече данъци.
Мнозина, особено общински служители са на МРЗ, няма много разлика между ниско и високо квалифицирани. Лесно е на депутатите да разпределят парите на някой друг”, каза Ивайло Калфин, който освен министър бе и евродепутат.
„Има нужда от хоризонт и по-дългосрочна политика, а не от бързи мерки, които отварят още много (неясноти)”, смята той. Според него е правилно е да се изчака внасянето на бюджет за 2023 г.
„ В очакване на създаване на правителство не е работа на служебния кабинет да създава политики за следващата година, това не са няколко числа, които се събират, а това са големи системи. В служебния кабинет има големи експерти, но те не могат да носят отговорност за следващата година”, каза Калфин.
„България има нужда да приеме еврото, но трябва да подготви икономиката си. Няма реален дебат „за” и „против”, каза той. Хората няма да обеднеят, рисковете са други. Нужен е икономически анализ.
Спомняме си предишната криза 2008 г., някой каза, че на юг хората са по-мързеливи – не е вярно, там имаше по-слаби политики”, категоричен е Калфин. Нужно е да увеличим производителността и доходите, това означава икономиката ни да е по-сравнима и доходите ни с европейските, допълни той.
Еврозоната не трябва да е политическа цел, там водеща трябва да е киномиката.
Според него отлагането ни за Шенген е по политически причини.
„Случилото се с България решава по груб начин вътрешно политически проблеми в други страни, обясни Калфин. Шенген е система, която се основава на техническо изпълнение на изисквания, които отдавна са изпълнени.
Много е лесно да седиш по средата на Европа и да казваш: „Спрете всички бежанци да не идват при нас”, без да оказваш съдействие”, обясни Калфин. Според него поставените към страната ни условия не са сериозни.
„Политическият интерес на Австрия и Нидерландия е огромния брой мигранти, факт е, че малцина от тях идват от България и Румъния. Като влязат България и Румъния в Шенген от Гърция до Швеция няма да има граници. Ние може да сме в там и да има проверка на паспортите по границите”, обясни Калфин.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: