Проблемите на общините могат да бъдат решени, ако започнат да получават 20% от доходите на физическите лица. Това коментира в студиото на Euronews Bulgaria Силвия Георгиева, главен изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в България, по повод предложението  размерът на данък сгради да може да се диференцира от общините по населени места.

А предложението те да могат да променят данъчните оценки на жилищата може да е нож с две остриета, прогнозира икономическият анализатор Кузман Илиев. 

"Има забавяне на приходите от ДДС. Общините нямат достатъчно ресурс и посланието е общините да си го съберат. Това, което се предлага, носи икономически рискове.

Инфлацията при активите, имотите, акциите винаги е много висока и от дълго време. Може да се окаже така че данъчните оценките, данъците, стойността на сделките ще се увеличи. Така се отваря една врата в полето, защото има отговорни местни парламенти, но има и такива, които ще направят афера или корупционна сделка. За мен това, което се произвежда в общините, трябва да остава там", коментира Илиев.

"Общините от години настояват данъчните оценки да следват пазарната логика. До 2008 година съществуваше разпоредба с такава клауза, която позволява актуализации и искаме тя сега отново да се върне. От години се опитваме да получим част от преките данъци.

Общинските съвети няма как да злоупотребят с провеждането на данъчната политика, защото в закона има определени граници. Ние алармираме, че 1 кв.м. базисна стойност не е променян от години. Това, което ще реши проблемите на общините, е ако започнем да получаваме 20% от дохода на физическите лица", посочи Илиева.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук