Си Цзинпин обеща на Урсула фон дер Лайен и на Еманюел Макрон да се обади по телефона на Володимир Зеленски, но му бил загубил номера.  В този фрашкан с присмех и непукизъм протуберанс авторитетният френски всекидневник “Фигаро” синтезира основния резултат от визитата в Китай на шефката на Европейската комисия и на президента на Франция.

Защото в четвъртък те се надпреварваха цял ден да обсипват домакина си с познатите до болка техни становища за войната в Украйна и за пътищата според тях за постигане на мир в изстрадалата страна. Но къде от дипломатичност, къде от желание да не обиди гостите си, държавният глава на Народната република ги изслуша, ама сякаш с едното ухо и въобще не реагира на молбите им да вразуми Москва.

Си Дзинпин смълча Макрон с тези думи за войната в Украйна

Само от кумова срама Си Цзипин, с изражение на сфинкс според “Фигаро”, изразява загриженост от кризата в Украйна, а също надежда тя да не излезе от контрол. И обещава да се обади на Зеленски и да си поговорят, но когато условията били подходящи. Иначе казано - загубих му номера, ама може пък и да го намеря!

В анализите си за посещението в Пекин на общоевропейската премиерка и на френския държавен глава анализаторите на водещите в Западна Европа медии на практика не скриха неудовлетворението си от постигнатото от двамата в Пекин. И може би от чиста куртоазия не написаха в прав текст, че Урсула фон Дер Лайен и Макрон са били унизени в Пекин, но тази оценка прозираше във всички коментари.

“Еманюел Макрон кацна в Китай в сряда с твърдото намерение да очертае пътя към мира в Украйна, но събра само трохи в края на втория ден от посещението си” - отсече претеникът на “Фигаро” Себастиан Фалети.

Защото двамата лидери тръгнаха с голямата кошница за Пекин, раздухвайки под път и на път, че щели да накарат Си Цзипин да не се заиграва повече с Москва и да се заема сериозно с прекратяването на войната в Украйна.

Но Си отново не осъди “специалната операция” на стария си приятел Владимир Путин, като нарочената с присмех от медиите за “лоша полицайка” Фон Дер Лайен и за “агресивно петле” Макрон, колкото и да подскачаха и да даваха акъл на домакините си, получиха само уверения, че Русия е стратегически партньор №1 на Китай.

 

 

Освен това, както подчертаха влиятелни наблюдатели из европейските столици, Си Цзинпин бил подсказал недвусмислено на гостите си, че е нежелателно Париж и Брюксел да се подравняват по твърдата линия на Вашингтон, чиято стратегия била да изолира и обкръжи с неприятели азиатския гигант.

Защото ако не се съобразят с намека, освен мирната им кошница, празна може да остане и другата, по-голямата - тази на сделките с Китай за милиарди евро.

Нещо повече - италианският всекидневник “Кориере дела сера” написа, че Пекин държи здраво като заложник Европейския съюз със “зелените технологии” и едва ли не в момента може да си прави каквото иска с Брюксел, Париж, Рим, Берлин и т. н.

Тоест предвидения в плановете на Съюза за икономическо развитие отказ от замърсващите природната среда енергийни източници и залагането на екологичните такива сега е почти изцяло в ръцете на Китай. По простата причина, че от там се внасят 90% от слънчевите панели, 90% от акумулаторите за елктрическите автомобили и 60% от акумулиращите батерии на вятърните генератори.

А Пекин сега иска да наложи скъпоструващи износни разрешения за тези важни за стратегическото за Европа устойчиво стопанско развитие изделия - стъпка, която на практика би блокирала вноса им в Стария континент и би направила на пух и прах “зелената стратегия” на ЕС.

Разбира се, има едно условие това да не стане, но то пък би разбило чисто политическите ходове на Запада срещу азиатския гигант - наложеното ембарго за износа за Китай на високо технологични продукти като например микрочипове. Ама темата остана някак в сянка, нарочно или неволно, поне в първите коментари на западните медии за посещението на Фон дер Лайен и Макрон и може би тепърва ще бъде раздухвана.

В задълбочените анализи за визитата обаче се прокрадва и не съвсем приятното за нас, европейците, съмнение, че Пекин лека-полека започва да цепи ЕС, тъй като “големите играчи” в него вече се надпреварват да въртят самостоятелен и изгоден бизнес с Народната република.

“Монд”, “Република”, “Франкфуртер Алгемайне цайтунг” и други влиятелни вестници припомниха, че през миналия ноември канцлерът в Берлин Олаф Шолц, въпреки общоевропейското мърморене, едва ли не е продал на Китай и съвсем изгодно за Германия голямото пристанище на Хамбург.

Сега пък Макрон и по-точно придружаващите го шефове на френския авиационен консорциум са харизали на Пекин срещу милиарди евро печалба поточна линия за монтаж на свръхмодерни самолети за гражданската авиация.

Значи да се спасяваме поединично, защото парите са си пари, нали? А мирът в Украйна и “Зелената Европа” могат да почакат, злобеят наблюдатели из големите столици на Стария континент.

Източник: Труд

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук