Политологът Цветанка Андреева, която определи заявката на Румен Радев като "поход на автократ към властта". Според нея става дума за политическа амбиция за еднолично управление, прикрита зад реторика за борба с олигархията и провал на демокрацията.
В ефира на bTV Андреева изрази опасения, че подобни послания са характерни за автократични модели на управление и могат да доведат до подмяна на демократичния ред.
Според нея Радев е използвал годините на президентския пост за изграждане на бъдеща властова алтернатива
Андреева изрази мнение, че президентът провежда геополитика "на два стола", с балансиращи, но спорни послания по отношение на Русия, НАТО и Европейския съюз. Тя определи тази линия като потенциално опасна и водеща към изолация на България.