Вашингтон е принуден да отклонява все повече и повече ресурси, за да противодейства на китайската военна мощ в Тихия океан, което вероятно ще продължи и през 2030 г., пише Military Watch Magazine.

След разпадането на Японската империя Съединените щати са свикнали да гледат на Тихия океан като на свое "езеро". Нарастването на военната мощ на Китай обаче все повече тревожи Новия свят.

И отвъд океана те започват да обмислят доста необичайни решения, за да запазят превъзходството.

С баланса на силите, който бързо се променя в полза на КНР, Съединените щати изглежда все повече обмислят приемането на асиметрична тактика за противодействие на НОАК.

Един от резултатите от тези дискусии беше необходимостта да се поддържа флот от 10-12 гигантски атомни самолетоносача, които сега стават все по-уязвими от китайските противокорабни оръжия с голям обсег.

Вместо това американският флот обмисля да инвестира в 40 000-тонни леки самолетоносачи, разполагащи със специализирани стелт изтребители с вертикално кацане.

Въпреки че всеки от тези по-леки самолетоносачи има само малка част от ударната мощ на голям ядрен носител, се казва, че корабите имат по-добър шанс да се приближат достатъчно близо до врага.

Евентуалното изоставяне на "суперсамолетоносачите" е безпрецедентно в историята на ВМС на САЩ и идва в момент, когато Китай инвестира в свой собствен флот от подобни военни кораби.

Оттеглянето на Съединените щати от Договора за ликвидиране на ядрените сили със среден обсег (INF) през 2018 г., чиято основна цел е разполагането на балистични и крилати ракети в Източна Азия, също може да се разглежда като знак, че американската армия се движи към използването на асиметрични ракети в Тихия океан.

Ракетите с наземно базиране, разположени от мобилни пускови установки, отдавна се възприемат като начин за заплаха за превъзхождащи вражески сили. Той беше активно използван от Северна Корея и самия Китай, докато не повиши необходимото ниво на конвенционалните въоръжени сили.

Друг знак, че Америка се насочва към асиметрична стратегия, идва от Корпуса на морската пехота на САЩ, който наскоро предприе няколко стъпки в тази посока. Така че тези войски изоставиха значителна част от бронираните превозни средства и артилерийските системи.

Това е в съответствие с нарастващия акцент на Корпуса върху тайните операции, в които морските пехотинци ще разчитат до голяма степен на запазване на стелт до подходящия момент.

Очаква се морските пехотинци да се опитат да осакатят китайските конвенционални сили с "асиметрични" и дори партизански тактики, неутрализирайки цели като вражески надводни кораби, дори без американският флот да участва пряко в битката.