Митовете за използването на криптовалутите от преспъници
• Идеята, че криптовалутите са за престъпниците, до голяма степен може да бъде проследена до ранното медийно отразяване около криптовалутите, по-специално онлайн магазина Silk Road.
• Реалността обаче е различна. Криптовалути се използват предимно от обикновени хора и съществуват като легитимен инструмент за ежедневни транзакции и други начини на употреба.
• Данните от Chainalysis, независима компания, която предоставя данни и анализи за блокчейн, използвани от правителството и правоприлагащите органи, показват, че незаконната дейност е съставлявала само ~0,15% от крипто транзакциите през 2021 г.
• Според ООН през традиционните фиатни валути всяка година се изпират от 800 милиарда до 2 трилиона долара (около 2-5% от световния БВП). Данните показват, че крипто е нищожните 0,03% от този обем.
Ще разгледаме някои от най-често срещаните крипто FUD (страх, несигурност и съмнение), разкази и анекдоти, и ще отделим фактите от измислицата.
Светът на криптовалутите и блокчейн експлодира през последните години. Въпреки това, липсата на разбиране около тази технология доведе до редица погрешни вярвания и погрешни схващания, което кара много хора да подхождат към цифровите активи с неоправдано подозрение и несигурност.
За да се борим с това, направихме част от нашата мисия да предоставяме достъпно Web3 образование на всички и да работим за подобряване на разбирането на крипто.
Чрез тези усилия ние се стремим да развенчаваме често срещаните погрешни схващания и да насърчаваме по-голяма крипто грамотност. Нашата цел е да изчистим объркването и да помогнем за подобряване на разбирането на широката общественост за крипто.
От решаващо значение за хората е да имат задълбочено разбиране на основните понятия и да мислят критично, тъй като това ще им помогне да разберат по-добре и в крайна сметка да използват криптовалутите в своя полза. Време е да разбием някои крипто митове!
Мит: Крипто се използва само от престъпници
Използването на криптовалута за незаконни дейности е централна тема от първите дни на тази нова форма на цифрова валута. Общественото възприятие на криптовалутите като неразривно свързани с престъпни дейности (като пране на пари, трафик на наркотици и киберпрестъпления) до голяма степен може да се проследи до ранното медийно отразяване на криптовалутите – по-специално на скандалния онлайн магазин Silk Road.
Silk Road беше онлайн черен пазар, който работеше в тъмната мрежа от 2011 г. до 2013 г., предлагайки платформа за анонимно купуване и продажба на незаконни стоки и услуги с помощта на биткойни. Пазарът беше известен с участието си в трафика на наркотици и връзката между крипто и незаконните дейности на Silk Road допринесе за отрицателната репутация на криптовалутите в основните медии.
Относителната анонимност и децентрализация на криптовалутите породиха опасения, че те улесняват престъпната дейност. Много медии често избират да се съсредоточат върху нашумели случаи на престъпления, свързани с криптовалута, поддържайки идеята, че дигиталните активи се използват най-вече от тези, които искат да участват в незаконни дейности.
Данните показват, че крипто се използва главно от обикновените хора
Реалността е, че крипто се използва предимно от обикновени хора и съществува като легитимен инструмент за различни ежедневни транзакции. Само Binance има повече от 120 милиона регистрирани потребители. Както при всяка нововъзникваща (или съществуваща) технология, престъпниците винаги ще я използват за престъпни цели.
Въпреки това, незаконната дейност съставлява само ~0,15% от крипто транзакциите през 2021 г. – спад от 0,62% през 2020 г. въпреки експоненциалния растеж на индустрията – а прането на пари представлява едва 0,05%.
Това са данни от Chainalysis, независима компания за анализ на блокчейн. Данните от Chainalysis често се използват от правителствени агенции, включително Федералното бюро за разследване на Съединените щати (ФБР), Агенцията за борба с наркотиците (DEA) и Службата за вътрешни приходи (IRS), както и Националната агенция за борба с престъпността на Обединеното кралство (NCA) , за разследване и борба с престъпления, свързани с крипто.
През традиционните фиатни валути всяка година се изпират от 800 милиарда до 2 трилиона долара, което е около 2-5% от глобалния БВП - според доклада на Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC). Сравнете това с крипто и сумата е нищожните 0,03% от тази сума.
Престъпниците не харесват крипто, защото фактът, че транзакциите се записват публично и постоянно, всъщност подпомага разследващите органи. За разлика от традиционните финансови разследвания, прозрачният характер на крипто улеснява идентифицирането на злонамерените участници в пазара.
Престъпниците не обичат прозрачността
Блокчейнът е присъщо прозрачен. Всички данни за транзакциите се записват в публичен регистър. Всеки по всяко време може да разгледа цялата кодова база. Използването на крипто за престъпни цели оставя отлична хартиена следа за прокурорите.
Европол и Базелският институт за управление заявиха, че крипто е ключът към справянето с организираната престъпност. Просто не можете да местите големи суми пари, без да ви забележат. Всъщност крипто борсите продължават да бъдат един от основните съюзници в борбата срещу престъпната дейност.
Например, през 2021 г. Binance помогна за премахването на киберпрестъпна група, изпираща 500 милиона долара чрез атаки с рансъмуер.
Органите на реда остават водещи в колективната борба с престъпността. Придобиването на необходимите ресурси, умения и инструменти, както и тясното партньорство с крипто компаниите, е основен приоритет за агенциите в световен мащаб. В САЩ Министерството на финансите поиска повече финансиране за проследяване и борба с крипто престъпленията, а DoJ и ФБР създадоха специални национални работни групи за прилагане на криптовалутите.
В допълнение, Специалната група за финансови действия (FATF), глобалното наблюдение на прането на пари и финансирането на тероризма, издаде стандарти за виртуални активи, отразяващи тези за фиатните валути. Но прилагането изостава: от 200 страни, ангажирани със стандартите на FATF, само 19 са въвели този за виртуални активи (към март 2023 г.).
Заключителни изречения
Идеята, че крипто е основно огнище на незаконна дейност, е силно преувеличена. Всъщност по-голямата част от крипто транзакциите и инвестициите са легитимни и фокусирани върху случаи на употреба в реалния свят с потенциал да трансформират глобалната икономика. Появата на блокчейн технологията отвори нови възможности за финансови иновации, а криптовалутите са само един аспект от този бързо развиващ се пейзаж.
От децентрализирани финанси (DeFi) до незаменими токени (NFT), потенциалните приложения на крипто и блокчейн технологията са обширни и разнообразни. Засега само сме видяли повърхността на това, което е възможно. Въпреки че със сигурност има рискове и предизвикателства, важно е да се подходи към тази вълнуваща нова технология с отворен ум и желание за учене и адаптиране, за да се реализира напълно нейният потенциал за положително въздействие.
Трябва също така да разполагаме с подходящи инструменти, за да се опитаме да елиминираме злонамерените участници в пазара – нещо, срещу което никоя екосистема за финансови услуги не е имунизирана.
Факт: Крипто се използва предимно от обикновени хора. Независими данни показват, че само 0,15% от крипто транзакциите включват незаконна дейност. Ако сте престъпник, е по-вероятно да ви хванат, използвайки крипто, отколкото ако използвате пари в брой или традиционната финансова система.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: