Москва: НАТО не знае как да реагира на заплахи
Всеки военен знае, че за успешна сухопътна нападателна операция трябва да имаш най-малко тройно превъзходство над противника
И същевременно започват да реанимират старите съветски бази в балтийските страни, да модернизират местната инфраструктура, смята московският политик. По думите му става въпрос за десетина бази, във всяка от които може да работят от 100 до 500 души - това са "плацдармите, подготвяни от САЩ в съответствие с концепцията за светкавичен глобален удар". Обектите от ПРО на САЩ в Европа са "само отвличаща маневра" - универсалните пускови установки имат двойно предназначение и могат да изстрелват ракети "Томахоук" с обсег до 2000 км, твърди Клинцевич. Според него това потвърждава, че "по заповед на САЩ НАТО подготвя светкавичен глобален удар, предвиждащ 3500-4000 ракетни пуска срещу най-важните обекти в Русия: командни пунктове, комуникации, заводи, средства за ядрена атака". "Като военен ще ви кажа: няма да има никаква война", изтъква сенаторът, но предупреждава: "При всяко положение Русия не може да не реагира на подготовката за потенциален удар". Днес притежаваме всичко необходимо, за да водим високотехнологична война и Западът чудесно разбира това. Иначе никой не би разговарял с нас като с равни", добавя руският политик. Министърът на отбраната на Русия Сергей "Шойгу подготвя обща мобилизация", пише "Независимая газета", цитирано от БТА.
По нареждане на главнокомандващия въоръжените сили Владимир Путин Москва за пореден път започна внезапна проверка на бойната и мобилизационна готовност на войските си.
Русия традиционно отвръща по този начин на военни маневри, каквито организира тези дни НАТО в Източна Европа. Ученията в Европа и в Русия "моделират сценарии за хибридни войни от недалечното бъдеще", отбелязва вестникът. Мобилизацията е "твърде деликатна и донякъде болезнена тема за много страни, включително до известна степен и за Русия и едва ли ще се отразява широко на официално равнище", изтъква изданието.
САЩ и страните от НАТО дават високи оценки за мобилизационните възможности на Русия, припомня то и цитира Майкъл Карпентър от апарата на Пентагона, потвърдил миналата седмица заключения на изследователския център "Ранд", че при конфликт с НАТО в балтийския регион руските войски могат за 60 часа да разгромят противника си и да стигнат до Талин и Рига. "Не зная колко сме напреднали от излизането на този доклад" през февруари т. г., уточнил Карпентър пред в. "Уикли стандард" и обещал до края на 2017 г. алиансът да промени нещата в своя полза.
Помолен от "Комерсант" да очертае доколко ще се укрепва източната граница на НАТО, генералният секретар на блока Йенс Столтенберг отвърна уклончиво: алиансът ще спре, когато сметне за необходимо, пише руският всекидневник. В Брюксел започна вчера заседание на министрите на отбраната на страните от НАТО - последното преди срещата на върха на алианса във Варшава.
Възпирането на Русия окончателно измести от дневния ред всички останали теми, включително борбата с тероризма и миграционната криза, подчертава изданието. НАТО просто не знае какво да прави с истинските заплахи, най-вече с тероризма и риска от разпадане на Близкия изток. И ако представи тази тематика като основна, ще демонстрира липса на идеи и стратегии, коментира за "Комерсант" политологът Фьодор Лукянов. Според него обаче мащабът на заплахите е толкова голям, че НАТО "няма как дълго време да компенсира своята неспособност да реагира на тях с показно сплотяване срещу Русия".
Последвайте ни
0 Коментара: